Цей мораторій діє і понині і означає, що в усьому світі полювання на китів, а також торгівля китовим м'ясом заборонені. В даний час промисел китів дозволений виключно для задоволення потреб корінного населення (так званий , аборигенний) і вилучення китів у наукових цілях за спеціальними дозволами урядів - членів МКК.
Насамперед, День китів - це привернення уваги громадськості, представників влади і всього людства до питань захисту цього унікального виду тварин і взагалі всіх морських ссавців, яких до теперішнього часу на нашій планеті збереглися всього 119 видів. Інтенсивне і нещадне винищення морських ссавців і, зокрема, китів, що продовжується вже більше 200 років, пагубним чином позначається на їх чисельності - багато представників цього загону опинилися на межі зникнення.
Адже вони - самі чуйні індикатори стану морських систем планети і важлива ланка в ланцюгах харчування Світового океану, вони створюють стабільність біологічного кругообігу речовин в екологічній системі. Тому скорочення чисельності китів та інших морських тварин веде до порушення біологічної рівноваги в морських екосистемах. Адже кожен зниклий вид - це непоправна втрата - все, що зникає в тваринному світі, - зникає назавжди.
Незважаючи на те , що мораторій на китовий промисел діє і понині і видобуток китів за законами більшості країн, знищення цих тварин не припиняється. До того ж людина своєю діяльністю, на жаль, не завжди розумної, вже давно негативно впливає на природу, змінюючи її .
Що ми можемо зробити для збереження морських мешканців ?
Найкращий спосіб - це викликати інтерес до них у якомога більшої кількості людей. У багатьох країнах існують клуби і товариства любителів цих дивних тварин, створюються морські заповідники, де їх життю нічого не загрожує.
Один з необхідних заходів на шляху збереження популяції сірих китів - відмова від скидання в море згубних для всього живого бурових і нафтових відходів. Це підвищить шанси збереження унікальних морських тварин.
Шеліховська К.О.
Фахівець з еколого-освітньої діяльності
НПП «Гомільшанські ліси»