Біле озеро овіяне стародавніми козацькими легендами

Початок туристичного маршруту "Коропівське городище"

Одна з мальовничих лісових водойм в "Гомільшанських лісах"

Рекреаційний пункт "Березовий гай" у Короповому відомий, як популярний Парк молодят

Slider

Вже у другій половині лютого майже повністю зійшов сніг і почали з’являтися першоцвіти. Блакитні проліски першими ожили у лісі після зими. Де-не-де на узліссях та на луках розквітла пшінка весняна. Згодом у березні з’являться квіти медунки темної, зірочок жовтих, вітеринки жовтецевої, фіалки запашної, до яких поспішатимуть перші комахи, приваблені чарівним нектаром. Одні з найкрозкішніших рослин НПП “Гомільшанські ліси” — ряст Маршалів та тюльпан дібровний цього року розквітнуть наприкінці березня - на початку квітня. У першій половині травня луки прикрасять багряні килими рябчика малого. Місцеві мешканці ще називають цю рослину “лучним тюльпанчиком”.

Першоцвіти дуже декоративні та вразливі рослини. Ми звертаємо увагу відвідувачів НПП та туристів на те, що першоцвіти потребують нашою турботи та охорони. Не зривайте першоцвіти! Пам’ятайте, що більшість весняних ефемероїдів* занесені до Червоної книги України: тюльпан дібровний, цибуля ведмежа, рябчик малий, рябчик руський, сон чорніючий, півники борові, косарикі тонкі. Низка видів занесені до Червоного переліку Харківської області, зокрема ряст маршалів та першоцвіт весняний.

 

Марина Яроцька, науковий співробітник

 

*Весняні ефемероїди (від грецької «ефемерос» – одноденний, короткочасний) – термін, яким названа група рослини, надземні частини, яких тимчасово з’являються навесні . Ефемероїди – багаторічні рослини. Ми спостерігаєми їх квітки та надземні пагони лише навесні, але потім вони не зникають зовсім. Ці рослин переживають несприятливий для них період у вигляді підземних органів: цибулин, бульб, кореневищ тощо, які містять багато запасних речовин для майбутнього проростання рослинок.

 

Чому зривання квіток шкодить рослині? Кожна частина рослини відповідає за виконання певних функцій, порушення яких призводить до її загибелі. Основна функція квітки – це утворення насіння. Зривання квіток призводить до неможливості перехресного запилення та насіннєвого розмноження – це шлях до виродження популяцій (популяція – сукупність особин виду). Зазвичай до букетів потрапляють завжди найкращі, найздоровіші квіти. Залишені ж квітки формують дрібне, слабке, нестійке до хвороб насіння. При зриванні квітів, частіше за все цибулина та коріння ушкоджується, з’являється можливість проникнення бактерій та інших мікроорганізмів в утворену рану. Основна функція листків – це фотосинтез, тобто створення поживних речовин, які відкладаються в бульбі, цибулині або кореневищі. Тому, зриваючи листки, ми не даємо можливості підземних органам рослини набратися сил і прорости наступного року. Ось чому найвразливіші з первоцвітів опинилися на сторінках Червоної книги. 

 

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Замовлення екскурсій:

(066) 366 92 80

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

Бухгалтерія:

(095) 203 02 66

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org