Про котів та собак (Чому не співають солов’ї?)

Сонце гріє, вітер віє

З поля на долину,

Над водою гне з вербою

Червону калину;

На калині одиноке

Гніздечко гойдає.

А де ж дівся соловейко?

Не питайне знає.

Т.Г. Шевченко

Є багато людей, які люблять тварин. Спілкування з тваринами допомагає нам краще розуміти один одного, робить наше життя багатшим на емоції. Собаки, кішки, папуги, хом’яки та поросята, корови та коні, акваріумні рибки роблять нас щасливими. Найбільш чисельна група безумовно коти та собаки. Котів раніш заводили для того, щоб здихатись мишей та пацюків. Собак – для охорони та полювання. Останнім часом коти та собаки – це просто наші друзі. Кіт може і не ловити мишей. А собака не охороняти будинок. Нам достатньо, щоб вони просто зустрічали нас із роботи, та були членами родини. Старим людям вони часто замінюють дітей та онуків, що поїхали десь далеко, та тільки зрідка провідують їх.

На ринках, біля магазинів та під’їздів ми підгодовуємо тварин, що втратили хазяїв. Поряд із домом, де ми орендували помешкання, померла старенька бабуся. Залишилися дві кицьки. Сусіди підгодовували їх. У однієї кицьки була звичка заходити до помешкання та знімати кришку з каструлі, навіть якщо та стояла на плиті. Звісно, не всім це подобалося. В нашому кліматі коти не виживають без допомоги людей. Але окремим одиницям це вдається досить довго. Ми знали кота, що після смерті господині пішов у ліс. Сусіди розповідали, що ночує він інколи в покинутих старих хатах, на сіновалах та господарських будівлях біля корів та кролів. Восени ми його годували. Він був дуже обережний. Але потроху звикав до нас. Аж після січневих свят пішов. Ми пішли по його слідах. Кіт ішов рівно, і ніде не зупинявся. Слід його пішов вглиб лісу на велику відстань. Ми стомилися й повернули додому.

Навіть ті коти, що живуть вільно в одноповерхових будинках, можуть «гуляти» на 10 кілометрів від помешкання. Окрема категорія цих котів може в теплий період не з’являтися додому протягом пів року. А восени вони приходять, як ні в чому не бувало, коли ви збираєтеся забивати гусей (як вони про це дізнаються, гадки не маю).

У давнину, коли кішка ще була екзотичною твариною, вона вартувала цілу корову. Кішки тоді жили тільки у князівських палацах. Звичайним людям справлятися із навалою гризунів допомагали приручені тхори та ласиці.

Собаки теж поділяються на декілька категорій. Перша все життя проводить на цепку. Їх хазяї іноді відпускають навесні на гульки. Друга категорія – це ті, що живуть у хатах та квартирах і гуляють із хазяями. І хоч прописано, що вони повинні бути в наморднику і на повідку, хто ж не відпустить свого собаку, щоб той погасав на волі? Третя категорія, це собаки, що вільно живуть не прив’язані біля садиб та підприємств. Іноді вони не мають конкретного хазяїна. Їх годують всі, чи співробітники якогось закладу. І нарешті остання категорія – це справжні дикі тварини, котрі і влітку і взимку виживають самі. Серед лісів та полів полюють зграями, сім’ями та поодинці. Добувають самі собі харчі і розмножуються на волі.

Чим харчуються коти та собаки, що можуть вільно пересуватися в дикій природі? Майже всі кішки є природженими мисливцями. Навіть для домашньої кицьки не є проблемою спіймати горобця чи мишу. Декотрі унікуми дуже вправно ловлять рибу. Як на плесах, так і з лунки. Збирають ящірок. Залазять в гнізда птахів. У нас був кіт, що на відстані ходив за нами і перевіряв всі місця, де ми зупинялися. Одного разу ми знайшли гніздо сороки і пішли далі. А кіт, коли ми відійшли на певну відстань, заліз у гніздо перевірити, чи є там яєчка. Звісно, гнізда, що розташовані на землі для таких котів ласий шматок. Вони поїдають і пташок, і їхні яєчка. Є у котів і спеціалізація. Декотрі з них дуже добре, як і собаки, полюють на ящірок. Ми навіть знали одну кицьку, котра навесні, коли у неї з’являлися кошенята, переводила їх із дому до заповідника та вигодовувала степовими гадюками.

Собаки тут теж не пасуть задніх. Два роки поспіль навесні знаходимо по слідах на городі шкаралупи яєць диких качок. В минулому році траплялись залишки нутрощів козулі. Мені розповідали історію, коли бродячі пси розірвали у лісі приручену дику козу, що жила поряд із помешканням людей. Нажаль, коли ми підгодовуємо диких тварин, вони втрачають частину свободи, стають менш пильними і більш беззахисними.

Чи готові ми нести відповідальність за тварину, що її підгодовуємо. У нас вдома живе кіт. Ми підібрали його на вулиці. Ветеринарний лікар вилікував його, зробив дегельмінтизацію та щеплення. Та це не єдина проблема тварин, що бігають там де хочуть. Інколи собака вихований, і не звертає уваги на людей, що ходять містом, селом чи лісом. Він охороняє майно і хазяїна тільки вдома і добре розуміє різницю між охороною подвір’я та вулицею. Але є собаки, яких ніхто не вчить. Вони можуть на вас напасти на дорозі, чи в лісі. Іноді після бесіди з їхніми хазяями ті роблять висновки, і більше не випускають великого собаку чи собаку бійцівської породи гуляти по вулиці чи в лісі просто так. Але далеко не завжди.

Ще складніше з кішками. Їх не виховують взагалі. Одного разу ми зіткнулися з випадком, коли кішка, що ходила полювати в дику природу, заразилася сказом і померла. На щастя вона нікого не пошкрябала і не покусала. Ніхто з людей не постраждав. Але то була просто випадковість.

Останні роки чисельність слідів домашніх тварин при зимових обліках в Національному природному парку «Гомільшанські ліси» зростає. Котячих слідів менше. Вони не майстри ходити по глибокому та ще й мокрому снігу. Собачих слідів більше. На деяких ділянках їх так багато, що ці місця оминають козулі та кабани. Влітку ми стикалися з випадками, коли гарних, доглянутих тварин покидали біля шосейних доріг.

Оскільки ці два види постійно зустрічаються на території парку, ми занесли їх до фауністичного списку. Але... котам та собакам потрібно щось їсти. І ,нажаль, у нашому випадку їхньою здобиччю стають ті види вітчизняної фауни, які ми повинні зберегти для нащадків, показати людям, що бажають відвідати парк.

Задонецьке лісництво: мешкають безприв’язно від п’яти до семи собак.

Місце для відпочинку біля мосту в с. Задонецьке: п’ять собак.

База «Rental house»: зустрічаємо 2 собаки, що бігають лісом.

Перелік можна продовжувати. Та чи варто?

Пансіонати, приватні садиби, дачі. Звісно не в усіх живуть коти та собаки. Не всі вони здатні щось спіймати у лісі. Але більшість котів, що живуть біля лісу, ходять у нього полювати влітку, і одиниці – взимку. Більшість собак, чиї сліди бачимо в лісі далеко від садиб, – це мисливці. Їх чисельність вже займає вагому частку в фауні хижаків і буде зростати.

Якщо ми хочемо зустрічати в лісі таких птахів, як слуква (вальдшнеп – рос.) та соловейко, милуватися козулями і не втратити символу міста Змієва – диких змій, треба частину нашої любові до тварин направити і на цих тварин. Не треба їх підгодовувати та приручати. Треба їм просто надати можливість жити в своєму домі – дикій природі.

 

27.04.2018

Ст. н.с. НПП «Гомільшанські ліси»

Тімошенков В.А.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org