Пізні міграції птахів та особливості весняного міграційного сезону 2018 року.

Весна 2018 року видалась дуже пізньою, танення снігу почалось наприкінці 20-х чисел березня, а тепло стало лише наприкінці першої декади квітня. Через це строки міграцій птахів першої хвилі змістились на значно пізніші дати, а тривалість міграції була незначною. Наприклад, міграція білолобої гуски через територію Зміївського району тривала протягом 2 тижнів – у першій половині квітня (зазвичай – з початку березня до 20 квітня). Перші реєстрації дроздів (співочий, чорний) відносяться до 24 – 25 березня, хоча зазвичай це середина місяця. Ближче до початку квітня розпочалась вокалізація (спів) жайворонка лісового, зябликів, зеленяків та вівсянок звичайних, хоча у попередні роки спостережень (2007 – 2017) їх інтенсивний спів можна було почути у середині березня.

 

 

У період між 5 та 15 березня відбувалась масова міграція зимняків (вид хижих птахів, дуже схожий на канюка, мешкає у тундрі та лісотундрі), а також розпочалась міграція канюків звичайних. Зазвичай весняні та б.ч. осінніх міграційних переміщень цих видів розділені часовим проміжком (навесні – майже у 3 тижні).

Масові міграції зябликів, вівсянок, щигликів та зеленяків, зазвичай, проходять протягом усього березня та першої декади квітня. У 2018 році основний потік мігрантів цих видів припав на останні дні березня та, особливо, першу декаду квітня.

Далі – приблизно з 10 квітня – терміни міграції різних видів птахів вирівнялись, хоча декі види серед пізніх мігрантів прилетіли пізніше, аніж зазвичай: масова міграція осоїдів спостерігалась між 5 та 10 травня (проти 25 квітня – 5 травня).

Зупинимось детальніше на пізніх мігрантах.

Частіше за все люди вважають, що усі птахи прилітають до наших країв та мігрують транзитно через територію України у березні – квітні, коли вперше ліси та лани наповнюються передзвоном пташиних голосів, коли у полях можна побачити численні зграї зябликів, щигликів та зеленяків, а на розливах річок – скупчення мігруючих качок, мартинів, чайки та лебедів і гусей. На озимині пасуться гуси, а у блакитній височині березневого неба вперше розливається пісня жайворонка. Проте значна частина вітчизняної фауни птахів з`являється у місцях гніздування вже після настання «майже літа» - протягом травня, коли ліси цілком вкриті листям, а на луках відросла молода трава.

На початку травня – між 1 та 9 числами – прилітають вивільги, а перші особини бджолоїдок (рос. "щурки») з`являються 7 – 10 травня. Пізні дати прильоту цих видів зумовлені тим, що вивільги є тропічними за походженням птахами, які відносно недавно почали гніздитись у помірних широтах, залишаючись тут на короткий літній сезон і маючи великий зв`язок із своїми африканськими зимовими «квартирами». Для бджолоїдок (також тропічних за походженням птахів) важливим є ще й такий фактор, як наявність літаючих великих комах (бабки, оси, бджоли та джмелі, великі мухи, жуки) – основної їх здобичі.

Пізно прилітають крячки (чорний, білокрилий, нечисленний річковий та рідкісні у нас білощокий і малий) - у період між 7 та 20 травня, коли настане стабільно тепла погода та з`явиться велика кількість великих коловодних та водяних комах, мальки риб та пуголовки жаб.

Кропив`янки, вівчарик жовтобровий, берестянка зелена та очеретянки – дрібні комахоїдні пташки – також прилітають пізно, з 20-25 квітня до 10 травня, а берестянка зелена з`являється у нас ще пізніше – аж 10 – 20 травня. Для цих видів важливим є поява великої кількості комах (переважно маленького та середнього розміру). Залишається загадкою, чому саме берестянка зелена прилітає настільки (в середньому – на 10 днів) пізніше за інші види пізніх комахоїдних мігрантів.

Дальні комахоїдні мігруючі птахи тропічного походження – сорокопуди (терновий та чорнолобий) прилітають у Харківську область із південних регіонів Африки у перших числах травня (сорокопуд терновий) та від початку до середини цього місяця (сорокопуд чорнолобий).

Серед хижих птахів також є види, що прилітають пізно, що цілком пов`язано із особливостями харчування цих птахів. Це осоїд (хижий птах середнього розміру, схожий на канюка) та кібчик (дрібний сокіл), обидва є комахоїдами, причому осоїд – найбільша комахоїдна (переважно комахоїдна) пташка: вага становить до 1100 грамів, довжина тіла 50 – 60 см, а розмах крил – до 150 см.

Єдиний вид сов, що на зиму мігрує на значні відстані – до Центральної Африки – совка (сплюшка) – маленька вухата сова (довжина 17 – 20 см). Харчується великими комахами, особливо – нічними метеликами та жуками (хрущі), прилітає наприкінці квітня – першій половині травня. З цієї ж причини пізно прилітають дрімлюги (переважно перша декада травня, рідше – третя декада квітня).

Дальні мігранти серед коловодних птахів – деркач та погоничі (малий, звичайний та погонич-крихітка) прилітають пізно – наприкінці квітня та перших числах травня. Для них важливими факторами є наявність великої кількості комах (кормові об`єкти), висока нова трава на берегах водойм (захисні властивості місць гніздування), стала тепла погода.

Із рослиноїдних птахів лише чечевиця, горлиця звичайна та перепілка прилітають до нас пізно: наприкінці квітня – початку травня.

 

Автор:

начальник відділу науки та моніторингу

Станіслав Геннадійович Вітер.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org