Міжнародний день біорізноманіття (22 травня)

Біорізноманіття – це різноманітність життя на Землі. Воно включає всі організми, види та популяції, генетичні варіації, комплексні сукупності спільнот та екосистем, а також їх зв’язків з навколишнім середовищем.

Прийнято говорити про три рівні біорізноманіття: генетичний, видовий та різноманітність екосистем.

  1. Генетична різноманітність – це все різні гени, що містяться у всіх живих організмах, включаючи рослини, тварин, гриби і мікроорганізми.
  2. Різноманітність видів охоплює всі види, а також відмінності всередині окремих видів.
  3. Різноманітність екосистем – це все різні місця існування, біологічні спільноти і екологічні процеси, а також відмінності в окремих екосистемах.

Біорізноманіття відіграє важливу роль у всіх екосистемах. Не тільки в тих, які є «природними», але і в тих, які були створені та керуються людьми.

Біорізноманіття планети вже давно знаходиться під загрозою збіднення та зникнення. Втрати його можуть призвести до незворотних наслідків не тільки для екосистем, а і для самих нас.

Стійкість екосистем, планети  і нашої з вами життя залежить саме від кількості видів. Чим їх більше, тим вища стійкість. Це означає, що у разі втрати якогось одного виду, є велика імовірність того, що якійсь інший вид візьме на себе його функції. Якщо ж видів буде недостатньо, не буде кому зайняти цю вільну екологічну нішу, і екосистема втратить одну свою ланку, в результаті чого виникне дисбаланс. Він ростиме дедалі більше із втратою наступних видів. У кінці-кінців екосистема може повністю зруйнуватися та викликати загибель всього, що її населяло, в тому числі й людей.

Так, внаслідок дії негативних факторів все більша кількість видів тварин і рослин в Україні опиняються під загрозою зникнення. До першого видання Червоної книги України (1980 р.) було занесено 151 вид рослин і 85 видів тварин. До другого видання (тваринний світ – 1994 р., рослинний світ – 1996 р.)  внесено вже 541 вид рослин і грибів та 382 види тварин. Останнє видання Червоної книги України (2009 р.) містить 826 видів флори і 542 види фауни.

Тож зберігати біорізноманіття є дуже важливим сьогоденним завданням сучасного світу на шляху до збереження природи та людства. Щоб зупинити глобальні втрати біорізноманіття, у 1992 році 168 країн підписали Конвенцію ООН про охорону біорізноманіття та закликали світову спільноту згуртуватися навколо фундаментальної загрози, що нависає над людством.

Темою цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття є відзначення 25-річчя набрання чинності Конвенції про біорізноманіття. В цей день відбудуться різноманітні заходи, спрямовані звернути увагу на проблему безповоротної втрати на Землі багатьох представників флори і фауни.

Цінність біорізноманіття також має велике значення і для організації рекреаційного відпочинку. Одним з головних напрямків рекреаційної діяльності – отримати задоволення без руйнування природи. Мова йде про пішохідний туризм, фотографування, спостереження за птахами тощо. Природа віддячить нам добром тоді, коли ми будемо до неї ставитися не як до матеріальної наживи, а як до важливої частини нашого життя, яку потрібно оберігати і цінити.

НПП «Гомільшанські ліси»

22.05.2018 р.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org