Пожежа в лісі - лихо для країни!

Лісова пожежа - це неконтрольоване поширення вогню по лісовому масиву. Перш ніж описувати причини лісових пожеж, хотілося б відмітити, що від неконтрольованого вогню на сьогоднішній день гине безліч людей і страждають цілі селища. Дана стихія - це найстрашніша біда, через яку потерпають  люди, рослини, тварини . У наш час, як і раніше, це є досить поширеною та актуальною проблемою.

У будь-якій ситуації навіть невелике займання може перерости в стихійне лихо. В даний час ймовірність загоряння і масштабного поширення вогню через природні фактори не перевищує 20%. Більшість лісових пожеж спровоковано саме діяльністю людей. Нижче представлений перелік природних та антропогенних факторів спричинення пожеж.

Природні фактори в нашій області

 • Сухі грози
 • Блискавки
 • Землетруси
 • Самозаймання торфовища

Антропогенні (людські) фактори

 • Необережне поводження з вогнем. Так само, як безпечність туристів, які не гасять сірники, багаття і недопалки. Іноді навіть вистачає іскри з глушника машини, щоб запалити травинку, з якої полум'я пошириться далі.
 • Забуті в лісі пляшки або неприбрані осколки. Через них відмінно проходить і заломлюється світло, через що спрацьовує ефект лінзи (принцип підпалювання паперу через лупу).
 • Безконтрольні сільхозпали (випалювання трави на відгінних пасовищах або ж сінокосах) восени і навесні.
 • Ігнорування правил пожежної безпеки.

Вплив лісових пожеж на екологію і навколишнє середовище

В першу чергу, забрудненюється атмосфера. Оскільки ліс є головним постачальником кисню, після його знищення кисень не утворюється, отже, не поглинається шкідливий для здоров'я людини вуглекислий газ, який і забруднює атмосферу. Знижується якість повітря.

По-друге, погіршується якість питної води. Через те, що грунтові води, струмки і ріки після лісових пожеж не збагачуються водою. Водойми забруднюються попелом, який падає разом з опадами після пожежі, тим самим завдається шкода для риб і водних рослин.

Грунт, в свою чергу, також не мало потерпає від пожежі, втрачаючи свою родючість, та в випадку сильних дощових опадів набуває схильності до ерозії.

Якщо ліс піддається пожежі систематично, скорочується його продуктивність, і з часом ділянка може стати безплідною.

При горінні дерев, в атмосфері збільшується концентрація вуглекислого газу, яка призводить до глобального потепління.

Взагалі пожежі ведуть за собою знищення природних ресурсів лісу, руйнують не одну тисячу гектарів дерев і рослинного покриву, завдають шкоди природному середовищі конкретних видів тварин і рослин.

Пожежі нищать більшу частину рослин, які підтримують життя багатьох тварин і комах.

Є ймовірність того, що лісові пожежі можуть послужити причиною зникнення деяких видів тварин.

Щоб уникнути страшної біди під назвою «Пожежа» необхідно дотримуватися зовсім не скланих для кожного із нас заходів безпеки.

 • Будьте уважні, не кидайте на землю сірники або недопалки!
 • Не спалюйте сміття в лісі!
 • Не розводьте багаття в так званий пожежонебезпечний період!
 • Не залишайте в лісосмузі скляні пляшки!
 • Не залишайте сміття в лісовій зоні, зокрема просочений горючою рідиною обтиральний матеріал!

У випадку виникнення пожежі НЕОБХІДНО:

В першу чергу, не панікувати та не приймати поспішних необдуманих рішень. Відразу важливо попередити всіх, хто знаходиться поблизу про небезпеку, що насувається. Люди повинні негайно покинути зону загоряння. Слід вийти на галявину або ближче до водойми. Залишати зону пожежі рекомендується перпендикулярно напрямку вітру і вогню. Важливо накритися при цьому мокрим одягом і сісти при потребі на землю, так як поруч з нею повітря менш задимлене. Якщо ступінь пожежі невеликий і не такий критичний, то можна спробувати загасити його самостійно. Наприклад,  забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом та затопчуючи ногами. Під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг і просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу. Будьте обережні у місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися і травмувати вас. Після виходу із осередку пожежі повідомте місцеві органи влади та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.  Бережіть природу, бережіть себе і своїх близьких.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org