Всесвітній день журавля

12 вересня у багатьох країнах свiту відзначається Всесвітній день журавля. Це свято присвячене проблемі збереження популяції журавлів у природі. На сьогоднішній день ці птахи потребують посиленої охорони: у Всесвітній день журавля різні екологічні організації проводять заходи, тематикою яких стають питання такої охорони.

Уперше День журавля відзначили в 2002 році в США. Ратуючи за порятунок зникаючого виду американського журавля, учені-екологи підкладали його яйця в гнізда журавлів інших видів, які вирушали на гніздування у безпечні місця. День, коли на гніздування вирушив цілий виводок врятованих птахів, був оголошений новим екологічним святом, а журавель став символом організацій, що охороняють природу.

Перші предки цих красивих птахів з'явилися ще за часів динозаврів, близько 40-60 мільйонів років тому. Історичною батьківщиною журавлів вважається Північна Америка, звідки вони мігрували спочатку в Азії, а звідти в Африку і Австралію. Зараз популяція журавлів широко поширена у всьому світі, виняток становлять лише Антарктида та Південна Америка. Головні місця зимівлі журавлів - Іран і захід Індії.

Журавель – птах відомий. Про журавлиний клин знають навіть ті, хто ніколи його не бачив. У багатьох народів цей птах – символ вірності, щастя, довгого життя.

На сьогоднішній день в світі налічується близько 15 видів журавлів, багато з яких занесені в Червону книгу. В Україні гніздиться 2 види — журавель сірий (біля 700 пар) та журавель степовий (200–250 пар). Обидва види занесені до Червоної книги України.

Зникнення журавлів пов’язане з тим, що раніше птах був об’єктом промислу. Проте, незважаючи на протести міжнародної природоохоронної і орнітологічної громадськості, в деяких країнах (наприклад, в Афганістані і Пакистані) досі збереглися традиції полювання на журавлів. Також причиною катастрофічного падіння чисельності сірого журавля в Україні є скорочення площі боліт внаслідок осушування та посилення фактора безпідставного турбування птахів людиною.

Тепер полювати на журавлів в багатьох країнах заборонено, а захисники цих птахів щорічно проводять їх облік. Святкування Всесвітнього дня журавля співпадає за часом зі щорічним підрахунком журавлів, що проводиться у передвідлітний період. Саме свято в різних країнах супроводжується фестивалями, акціями, конкурсами і фотовиставками, присвяченими журавлям, а також екскурсіями на місця осінніх скупчень птахів, де взяти участь в їх підрахунку можуть усу охочі.

У зоопарках влаштовують спеціальні свята для дітей та їх батьків, присвячені цим дивовижним птахам.

 

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org