16 вересня - Міжнародний день охорони озонового шару

У 1994 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем охорони озонового шару. День встановлений в пам'ять про підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар.

16 вересня  1987  року 36  країн підписали документ, згідно з яким країни-учасники повинні обмежити і повністю припинити виробництво озоноруйнівних речовин.

Озон забезпечує збереження життя на Землі, тому що озоновий шар затримує найбільш пагубну для живих організмів і рослин частину ультрафіолетової радіації сонця з довжиною хвилі менше 300 нм, поряд з СО2 поглинає інфрачервоне випромінювання Землі, перешкоджаючи її охолодження. Зміст і переміщення озону в атмосфері впливає на метеорологічну обстановку.

Озоновий шар простягається над землею величезним покривалом, що йде в космос. Якщо цей шар виснажиться коли-небудь, це буде небезпечно для всієї біосфери, для всього живого. Від потрапляння ультрафіолетових променів на людину може виникнути рак шкіри, сліпота та інші захворювання. Крім того, ультрафіолетове випромінювання пагубно для планктону, загибель якого тягне за собою вимирання морських тварин, які їм харчуються.

Канада стала першою країною в світі, яка після відкриття озонової діри в Антарктиді зосередила свою увагу і наукові інтереси на арктичному озоновому шарі. Канадські вчені почали проводити вимірювання рівня озону над Канадою ще в 1930-х роках. До 1980-х років ця тривала робота дозволила встановити, що озоновий шар над Канадою виснажується.

Головна наукова мета канадських космічних досліджень полягає у вимірюванні та розумінні хімічних процесів, які керують розподілом озону в атмосфері Землі, особливо на великих висотах. Отримані дані покликані допомогти урядам різних країн оцінити ефективність існуючої політики в області захисту навколишнього середовища, а також розробити додаткові захисні заходи для запобігання подальшого виснаження озону.

Вченими доказано, що основними  руйнівниками озонового шару є хлорфторвуглеці і бромфторуглеці, які широко використовуються в якості холодоагентів, піноутворювачів, розчинників, протепожежних та інших сумішей. Тому урядам усіх країн необхідно розробити заходи щодо обмеження або повної відмові від вищевказаних небезпечних для озону речовин і заміни їх іншими,  які  не  руйнують озоновий шар.

Проблема збереження озонового шару, що захищає все живе на Землі від пагубного впливу ультрафіолетового випромінювання, відноситься до числа першорядних для вчених, екологів і виробників всіх країн світу.

Девіз Міжнародного дня охорони озонового шару: «Збережи небо: захисти себе - захисти озоновий шар».

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org