30 вересня, 1 жовтня - Міжнародні дні спостереження за птахами

Спостере́ження за птаха́ми, або бердво́чінг (від англ. Bird + watch) (англ. birdwatching, синонім — birding) — любительська орнітологія, хобі, один із видів рекреаційної активності, що включає спостереження та вивчення птахів. Спостереження проводяться візуально або за допомогою бінокля чи іншого оптичного пристрою.

Багато бердвочерів цілеспрямовано мандрують по світу з метою відмітити якомога більшу кількість видів птахів.

Для спостережень за птахами у деяких місцях (зазвичай у національних парках) облаштовуються спеціальні маршрути або місця, зручні для спостережень — наприклад вежі.

Бердвочінг має значення в декількох аспектах. По-перше, як один з видів активного відпочинку людей. По-друге, економічне — в багатьох країнах існують десятки туристичних компаній, які спеціалізуються на влаштуванні турів для бердвочерів. Для національних природних парків такий вид туризму є одним з важливих напрямків діяльності для отримання прибутку. По-третє, наукове — любителі птахів збирають інформацію щодо поширення видів птахів, зальоти рідкісних видів, строків прильоту птахів у певну місцевість, беруть участь в моніторингу за популяціями птахів.

Птахи – одні з найулюбленіших об’єктів живої природи за якими людина свідомо, чи не свідомо звикла спостерігати. Мало хто пройде байдужим повз синиці великої, яка своїм співом сповіщає про наближення весни, чи не проведе поглядом клин журавлів, що зворушливим курликанням ніби прощаються з батьківщиною, відправляючись у далеку мандрівку. Птахи стали невід’ємною частиною людського існування. Саме з цих причин їм приділяється всіляка увага з боку людини, в тому числі й відзначення спеціальних дат на міжнародному рівні.

Міжнародні дні спостереження за птахами, які проводяться 30 вересня -1 жовтня – це щорічна акція, яка проводиться фактично у всіх країнах Європи і до якої долучаються всі бажаючи. Учасники днів спостережень рахують птахів у своїх пунктах спостережень і через національні центри повідомляють дані до Єдиного європейського центру обліку, який цього року базуватиметься в Нідерландах.

Мета Днів спостережень - привернути увагу людей до світу птахів, до проблем збереження місць їх проживання і охорони природи в цілому.

Сенс акції - дізнатися, скільки і яких птахів за певний проміжок часу можна зустріти в різних куточках континенту. Тому головне завдання Днів спостережень - переписати всіх птахів, зустрінутих Вами за будь-який проміжок часу в ці дні і направити результати своїх спостережень в національні координаційні центри.

Пернатих спостерігають діти і дорослі, орнітологи-професіонали і любителі природи самих різних професій. Результати такого масового одночасного обліку мають велике наукове значення.

Країни - учасники Днів спостережень змагаються між собою: де буде зазначено найбільшу кількість видів, враховано найбільше число особин, в якій країні буде максимальним число учасників акції.

Навіть якщо Ви до сих пір ніколи не захоплювалися птахами - це не перешкода тому, щоб в суботу або неділю трохи поспостерігати за ними. Якщо у Вас немає часу виїхати на природу, зробіть це в міському парку. Якщо Ви - не міський житель, вийдіть на околицю селища і порахуйте птахів, які Вас оточують. Пернатих можна вважати навіть в дорозі, з вікна автобуса або електрички.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org