13 жовтня - Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих

Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих щорічно відзначається 13 жовтня. І в цей День ООН закликає людей поділитися накопиченими знаннями в галузі зменшення небезпеки лих.

Вперше він був відзначений згідно резолюції Генеральної Асамблеї ООН № 44/236 від 22 грудня 1989 року, як Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих, в рамках Міжнародного десятиліття щодо зменшення небезпеки стихійних лих. У 1999 році Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення продовжувати щорічно відзначати цю дату як Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих у другу середу жовтня в якості одного з інструментів, що сприяють формуванню глобальної культури зменшення небезпеки стихійних лих, включаючи запобігання стихійним лихам, пом'якшення їх наслідків та забезпечення готовності до них.

21 грудня 2009 року Генеральна Асамблея в своїй резолюції № 64/200 постановила проголосити 13 жовтня датою святкування Дня і змінила назву на Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих. Мета Дня полягає у підвищенні рівня обізнаності про те, як люди приймають заходи для зниження ризику лих.

Стихійне лихо - це явище природи, яке, створює катастрофічну обстановку, порушує нормальну діяльність населення, руйнує будівлі, споруди, загрожує життю і призводить до загибелі людей, тварин, знищення матеріальних цінностей.

Стихійне лихо дуже небезпечне внаслідок раптового виникнення. Воно наносить значні збитки народному господарству і часто призводить до загибелі людей.

Є такі види стихійного лиха: масові лісові пожежі, землетруси, повені, катастрофічні затоплення, снігові заноси, селеві потоки, лавини та урагани.

Міжнародна стратегія по зменшенню небезпеки стихійних лих переслідує, перш за все, мету доведення до відома широкої громадськості важливості завдання запобігання та проведення роз'яснювальної роботи серед населення і громад, які найбільш схильні до небезпеки стати жертвою стихійних, екологічних та техногенних лих, відносно доступних засобів щодо запобігання переростання небезпек в катастрофи.

Стихійні лиха приносять смерть, руйнування і викликають соціальні і економічні потрясіння в першу чергу на місцевому рівні. Щорічно мільйони людей змушені залишати рідні місця в результаті стихійних лих. У 2014 році переміщеними особами стали 19,3 мільйона чоловік. В середньому в результаті стихійних лих гине 184 людини в день.

За прогнозами, через урбанізації та зміни клімату на планеті число жертв буде рости. В результаті стихійних лих країни змушені скорочувати кошти, асигновані на програми з вирішення завдань в області сталого розвитку. 

Але мільйони життів можна врятувати, якщо держави будуть більше робити для попередження і скорочення ризику лих. Необхідно в терміновому порядку зміцнити потенціал на місцях. У Сендайской рамковій програмі зниження ризику лих, прийнятої в 2015 році, представлені конкретні шляхи зменшення наслідків лих будь-якого характеру і масштабів, включаючи лиха, викликані діяльністю людини.

На Всесвітній конференції ООН у 2015 році була прийнята Сендайська програма скорочення ризиків стихійних лих.

Програмою були встановлені цілі по рокам, які мають стати базою для тематики наступних днів:

  • 2016: ціль (а) – суттєво зменшити глобальну смертність від катастроф до 2030 року;
  • 2017: ціль (б) – суттєво зменшити кількість людей, що постраждали в усьому світі до 2030 року;
  • 2018: ціль (с) – скоротити економічні збитки від прямого стихійного лиха у порівнянні зі світовим валовим продуктом (ВВП) до 2030 року;
  • 2019: ціль (d) – суттєво зменшити шкоду від наслідків надзвичайної інфраструктури та порушення основних послуг, зокрема охорони здоров'я та освітніх закладів, в тому числі шляхом підвищення їх стійкості до 2030 року;
  • 2020: ціль (e) – суттєво збільшити кількість країн з національними та місцевими стратегіями зменшення ризику стихійних лих до 2020 року;
  • 2021: ціль (f) – суттєво посилити міжнародне співробітництво з країнами, що розвиваються, шляхом адекватної та стабільної підтримки, доповнюючи їх національні стратегії щодо впровадження цієї рамки до 2030 року;
  • 2022: ціль (g) – суттєво збільшити доступ до систем раннього попередження та надання інформації та оцінки ризиків стихійних лих до 2030 року.

З повагою, адміністрація НПП “Гомільшанські ліси”

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org