12 листопада — День синички

У різних державах світу щорічно відзначають досить оригінальні свята. Їх винуватцями стають не хто-небудь, а тварини. Наприклад, в Іспанії існує День овець, в Росії - День оленя. Жителів містечка Отумба, що в Мексиці, вже понад сорок років радує регулярний фестиваль ослів. А французи в містечку Клуіс організовують карнавал равликів. В Україні  подібне свято адресоване пернатим - синицям. Дата 12 листопада носить назву «День синички».

Екологічне свято 12 листопада - Синичкин день - з'явився в Україні кілька років тому. З ініціативою про його установі виступили представники Союзу охорони птахів України і Росії. Встановили конкретну дату - 12 листопада. Але даний крок не був випадковістю. У слов'ян існує повір'я, згідно з яким саме до 12 листопада до житла людини прилітають зимуючі пернаті. Серед них обов'язково присутні і жовтогруді синиці.

Пояснюється така поведінка птахів дуже просто: пернаті розуміють, що люди в зимові холоди здатні пожаліти «братів своїх менших» і підгодувати їх. А якщо не захочуть проявити співчуття милосердя, біля будинків, у дворах все одно пощастить пташкам знайти що-небудь їстівне.

Втім, на Русі пташок поважали - навіть спеціально акурат в Синичкин день, якого тоді офіційно, зрозуміло, не було, майстрували годівниці. Зараз рідко кого зустрінеш за подібним заняттям, і все ж знаходяться ентузіасти, які не розтратили сердечне тепло. Тим більше, адже це зовсім неважко: досить пристосувати для потрібної справи коробку з-під соку, виконати в боці отвір, насипати зерна, крихт і повісити на дерево біля будинку. Або можна скористатися шматком фанери, прив'язати до кінців з чотирьох сторін мотузочки, зв'язати їх разом і повісити також на гілку. І майстру приємно, і пташкам не голодна.

Здавалося б, нічим не примітна жовтогруда пташка, крім яскравого оперення, але при погляді на неї серце радіє. Взимку, коли навколо вирують морози, вітри і завірюхи, це створення всім своїм виглядом ніби нагадує нам: Не нудьгуй, скоро прийде весна - така ж барвиста, як я!

Насправді життя синиць дивовижна, і зараз ви поповните багаж своїх знань деякими цікавими фактами, здатними змусити вас здивуватися.

Назва «синиця» походить не від відтінку оперення птахів - воно адже зовсім не синє. Вся справа в звуках, що видаються жовтогрудими пернатими: «синь-синь» або «Зінь-Зінь». Немов крапель біжить з дахів - вірна ознака наближення весни.

Синиці здатні кооперуватися з птахами інших сімейств в пошуках їжі. Найчастіше вони об'єднуються в зграї з дятлами, пищухами.

Гнізда жовтогруді пташки облаштовують собі в дуплах незалежно від виду. Одні знаходять занедбані дупла дятлів, інші самостійно видовбують в стовбурах дерев житла для продовження потомства.

Літають верткі пташки дуже швидко, непарне іншим пернатим. Якщо придивитися до цього дійства, то можна помітити, наскільки рідко синиця здійснює помахи крилами. У повітрі вона описує пологі параболи. Це воістину ас своєї справи!

З синицями пов'язано безліч прикмет. Найвідоміша: коли пташка з жовтою грудкою стукає в віконце, по склу, це до нещастя і поганий вести. Але ніхто чомусь не замислюється про те, що нічого дивного і вже, тим більше, жахливого в такій поведінці немає. Синиця просто замерзла і хоче їсти, проситься, дурашка, додому, в тепло.

Є й інші прикмети. Якщо помітили зграйку синичок біля будинку - готуйтеся до холодів, на годівницях - чекайте хуртовини, тиснуться до дому з писком - буде мороз тріскучий. Побачити лазоревку у годівниці - на превелике щастя, а спіймана в руки синиця обіцяє втілення в життя найсміливіших мрій.

Пам'ятайте: жовтогруді спритні пташки потребують вашої турботи і допомоги не тільки в своє свято, але кожен день взимку. Не обдуріть їх очікувань!

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org