Конвенція ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини

Конвенція про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини – міжнародно-правовий документ, прийнятий Генеральною конференцією ЮНЕСКО 16 листопада 1972 року в м. Париж (Франція).

Постійне представництво нашої держави при ЮНЕСКО функціонує з грудня 1962 року. Координацію діяльності національних інституцій, яка пов'язана з участю України в ЮНЕСКО, здійснює Національна Комісія у справах ЮНЕСКО, створена при Міністерстві закордонних справ України (діє з 1956 року).

За 58 років співпраці з Організацією Україна накопичила значний досвід багатостороннього міжнародного співробітництва. На сьогоднішній день наша держава є членом 15 міжнародних конвенцій та рекомендацій ЮНЕСКО, в тому числі конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини.

Неабияке значення має внесення історико-архітектурних об'єктів України до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Так, станом на 2018 рік Україна у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО представлена наступними культурними та природними об’єктами:

- «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» (внесено до Списку 1990 року);

- «Ансамбль історичного центру м. Львів» (внесено до Списку 1998 року);

- «Геодезична дуга Струве» (внесено до Списку 2005 року), транскордонний геодезичний об’єкт «Дуга Струве» було номіновано від 10 європейських країн: Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, Молдови та України. 4 геодезичні пункти «Дуги Струве» знаходяться на території України – «Баранівка», «Катеринівка», «Фельштин» (Хмельницька область) та «Старонекрасівка» (Одеська область);

- «Букові праліси Карпат та древні букові ліси Німеччини» (внесено до Списку 2007 року, транскордонний українсько-словацько-німецький об’єкт);

- «Резиденція Буковинських та Далматинських митрополитів» (нині - Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) (внесено до Списку 2011 року);

- «Давнє місто Херсонес Таврійський та його хора (5 ст. до н.е. – 14 ст. н.е.)» (внесено до Списку 2013 року);

- «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі та України» (внесено до Списку 2013 року, транскордонний серійний українсько-польський об’єкт).

Один об’єкт - Собор Святої Софії у Києві та Києво-Печерська лавра - визнаний шедевром творчого людського генія (критерій і).

Нематеріальна культурна спадщина включає в себе шедеври усної народної творчості, серед яких — фольклор, виконавське мистецтво, народні традиції та обряди.

В ході 8-ї сесії Міжурядового комітету Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (2-7 грудня 2013 року), було ухвалено рішення включити до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО першу українську номінацію – «Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство XIX-XXI ст.».

Мінкультури продовжує готувати номінаційні досьє для подання унікальних об’єктів нематеріальної культурної спадщини до Списку. Адже наша країна, багата неповторними козацькими звичаями, традиціями, іграми, танцями та вміннями: майстерне володіння батогом, шаблею, списом, акробатичні вправи на коні, якими володіли козаки у XV-XVIII ст., українські народні майстри володіють неповторним ремеслом: – косівська кераміка (Карпатський регіон, XVI –XXI ст.), опішнянська кераміка (Полтавська область), кролевецькі ткані рушники (Сумська область), писанкарство тощо.

 

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org