Ми у Facebook

Грибне різноманіття у НПП «Гомільшанські ліси»

Національний природний парк «Гомільшанські ліси» надихає своєю щедрістю багатьох грибників. Ліс – насичений великими дарами природи. Скільки різноманітних ягід, запашних грибів можливо зустріти у лісі. Це неймовірна кількість смаколиків як для людей так і для тварин. Наприклад плодові тіла шапинкових грибів споживає багато тварин: ссавці, мишоподібні гризуни, білки, борсуки, кабани, лосі, козулі), птахи, суходільні молюски та багато комах.

Тож, коли ви натрапите на гриб, який ви взагалі не знаєте, не спішить його зривати, для якогось звіра він знадобиться.

На території парку є не тільки їстівні гриби, а також і отруйні. Якщо ви забажаєте вийти на грибне полювання, то треба завзято знати  і чітко розуміти де які гриби, щоб не з'їсти отруйний.

Наприклад з отруйних зустрічаються:

- рядовка плямиста – це слабо ядовитий гриб. Знаходяться вони зазвичай в хвойних і змішаних лісах.

- говорушка білувата  – смертельно отруйний гриб, містить мускарину вище, ніж в червоному мухоморі. Ростуть групами, іноді дуже великими - утворюють відьомські кола.

- мухомор пантернийвін набагато отруйніший ніж його червоний побратим. Викликає параліч ковтальної мускулатури. Він є молодшим «братом» червоної різновидності даного сімейства.

- сироїжка блювотна - умовно їстівний, 4 категорії. Використовують тільки солоним, свіжий має жгучоїдкий смак, тому раніше в літературі вважався отруйним. Але останні дослідження показали, що при багаторазовому вживанні сироїжки жгучоїдкої призводять до серйозних порушень роботи шлунка і кишечника, їх же не даремно називають блювотними і нудотними. Крім цього, сироїжка жгучоїдка небезпечна тим, що здатна викликати ріст ракових клітин.

- волоконніца волокниста - вважається отруйним грибом, так як в ньому міститься мускарин. Причому мускарину в ньому в 20 разів більше в порівнянні з червоним мухомором. Вражає нервову систему.

- іноцибе патуйяра - викликає смерть людини при будь-якому типі отруєння. Може паралізувати діяльність вегетативної нервової системи.

- ентолома отруйна - гриб отруйний. При вживанні в їжу викликає сильне розлад кишечника.

-  павутинник оранжево-червоний - смертельно отруйний гриб. Містить отруйні речовини які викликають патологію зміни в нирках.

- бліда поганка - смертельно отруйний гриб. Отруєння відбувається дуже хитро, симптоми отруєння можуть не проявлятися протягом доби і більше.

Також, можна назбирати справжніх делікатесних грибів і порадувати родину знахідкою. Багато грибів є корисними та поживними, іноді їх називають «лісовим» або «рослинним м'ясом». Вони багаті білком та містять мінеральні речовини.

Найкращі з відомих їстівних грибів які зустрічаються на території парку це:

- білий гриб - гриби роду боровиків славиться своїм ароматом і пікантним смаком. Зазвичай білі гриби люблять рости у хвойних, листяних і змішаних лісах під такими деревами як ялина, ялиця, сосна, дуб, береза. Можна їх знайти в місцях, які заросли мохом або лишайником, а ось на болотистих ґрунтах і торфовищах білі гриби, на жаль, не ростуть. В цілому, білий гриб любить погрітися на сонечку, але буває і таке, що він росте в тіні.

- польський гриб - дуже добрий їстівний гриб. Росте у хвойних і мішаних (з сосною) лісах, переважно на піщаному ґрунті.

- маслюки - добрий їстівний гриб. Зустрічається у хвойних (соснових) і мішаних лісах.

Також, гриби мають важливе значення в медицині. Ще в далекій давнині їх почали застосовувати в народній медицині нарівні з травами, плодами і ягодами.

Гриби, які використовують в народній медицині:

- червоний мухомор - містить отруйні речовини (мікоатропін і мускімол) і антибіотичну речовину мускаруфін, яке гальмує розвиток ракових пухлин.

- трутовик - цей гриб має протипухлинну дію, дозволяючи боротися з такими захворюваннями, як рак язика, шлунку, нирок, молочних залоз, 12-палої кишки і печінки, та ще багато інших захворювань.

Але, завжди требо пам’ятати, що з такими грибами потрібно бути обережними і вміти з ними правильно поводитися . Це ліки - і не варто ними зловживати.

Гриби виконують важливу роль у кругообігу речовин в природі — вони розкладають органічні сполуки до неорганічних (мінеральних), які можуть надалі засвоюватись рослинами. Ґрунтові гриби відіграють величезну роль у ґрунтоутворенні — збагачують його гумусний (родючий) шар. Мікориза, яку утворюють гриби і рослини, позитивно впливає на ріст і розвиток рослин.

Тож, гуляючи лісом не збивайте та не топчіть гриби, якщо вам вони не потрібні. Для когось вони обов’язково знадобляться. Поважайте природу!!!

Клименко К.М.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org