Стрітення

Існує цілий ряд церковних і язичницьких традицій, пов’язаних зі   Стрітенням. Але вони  так тісно переплетені, що складно знайти коріння обрядів і звичаїв.

Що означає це свято для Православної церкви?

Про подію Стрітення, з нагоди якої встановлено свято, відомо з Євангелія від Луки.

На сороковий день після народження Христа, після закінчення днів законного очищення, Пречиста Богородиця разом з Йосифом Обручником та немовлям прийшла з Вифлеєма до Єрусалимського храму. За законом Мойсея, батьки повинні були приносити в храм для посвячення Богу своїх первістків (перших синів) на сороковий день після народження. При цьому покладалося в подяку Богу принести жертву.

На виконання закону Матір Божа з Йосифом і принесли Іісуса до храму, а для жертви принесли двох голубенят.

Слов’янське слово «Стрітення» перекладається як «зустріч». Стрітення — це зустріч людства в особі старця Симеона з Богом.

Симеон був чоловік праведний і благочестивий — за переказами, один з перекладачів Святого Письма з єврейської на грецьку мову, який засумнівався в словах книги пророка Ісаї, що Спаситель народиться від Діви. І тоді з’явився йому Ангел і сказав, що він не помре, поки своїми очима не побачить сповнення цього пророцтва.

Симеон довго чекав виконання обіцянки Божої: він жив близько 300 років. І ось у цей день з натхнення Духа Святого він прийшов у храм. І коли Марія з Йосифом принесли маленького Іісуса, Симеон узяв Його на руки і, славлячи Бога, сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед всіма народами, світло на просвіту язичникам і на славу народу Твого Ізраїля».

Йосиф і Матір Божа дивувалися словами Симеона. Симеон благословив їх і, звернувшись до Божої Матері, пророчив Їй про Богонемовля: «Ось, через Нього будуть сперечатися в народі: одні спасуться, а інші загинуть. А Тобі Самій зброя пройде душу».

Іншими словами кажучи  в  цей день в особі святого Симеона представлявся  Старий Завіт, який  зустрічається з Новим — з християнством у вигляді маленького Ісуса. З цим приходить нова віра

Однак, окрім християнських традицій, зі Стрітенням Господнім пов’язана маса народних, язичницьких, обрядів та вірувань, які ми успадкували від предків. Більшість із них були пов’язані з посівним календарем і сільськогосподарськими роботами.

У цей день, за народними повір'ями, люди  відкладають усі справи та уважно спостерігають за погодою.  Кажуть, що саме це свято символізує зустріч зими та весни. Вважається: хто з них в цей день переборе, такою й буде погода до початку березня.

Основні прикмети на Стрітення:

Багато прикмет цього дня пов’язані з погодою та різними явищами природи. Спостерігаючи за ними упродовж століть, народні синоптики передбачали, коли прийде весна, якою вона буде, коли починати посівні та інші сільськогосподарські роботи, на що буде дорід і недорід, на який врожай слід розраховувати.

Якщо день сонячний:

День 15 лютого теплий і сонячний, то і весна очікується тепла, і рік врожайний.

Якщо на Стрітення сонце визирає з-поза хмар, то весна не забариться.

Ясний і тихий день - на хороший врожай і рої бджіл.

 

Якщо день похмурий:

Якщо в цей день не видно сонечка - чекай ще суворих морозів.

Якщо вітер:

Вітер на Стрітення - до врожаю плодових дерев.

Якщо буревій:

Якщо у цей день хуртовина дорогу перемете - весна буде пізня й холодна.

Як на Стрітення дорогу перемітає, то корм відлітає.

Якщо сніжно:

На Стрітення сніжок – весною дощик.

Сніг на Стрітення – на дощову і затяжну, холодну весну.

Якщо вранці випав сніг - на врожай ранніх хлібів; коли ж у полудень - зернові будуть середні, а увечері - недорід.

Якщо морозний день:

Як на Стрітення холодно, то вже скоро весна.

Якщо до вечора похолодає - отже, зима весну поборола.

Якщо покрився іній:

Якщо 15 лютого на деревах іній - вродять добре гречка і картопля.

Якщо відлига:

Відлига на Стрітення – пропала весна ще надовго.

На Стрітення зі стріх капає - бути затяжній весні, якщо тепло, а зі стріх не капає - весна буде рання, суха.

Як на Громницю з дахів тече, то довгою буде зима, а рік - бідним.

А он сама відома українська приказка: «Як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди іще стужі», або навіть «як нап’ється півень води, то набереться господар біди».

 

Євстегнеєва Д.О.

Відділ рекреації,

пропаганди та екоосвіти

 

 

 

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org