Всесвітній день захисту морських ссавців або День китів

У всьому світі 19 лютого відзначається День захисту морських ссавців або День китів!

Ця екологічна дата вважається днем захисту не лише китів, але й усіх морських ссавців і різних інших живих істот, що мешкають в морях і океанах нашої планети. Цей День був заснований у 1986 році, коли набув чинності мораторій на китовий промисел, введений Міжнародною китовою комісією (МКК).

Цей мораторій дійсний і сьогодні. Він означає, що у всьому світі заборонено полювання на китів, а також торгівля китовим м`ясом. Нині промисел китів дозволений виключно для задоволення потреб корінного населення (так званий, аборигенний) та вилучення китів у наукових цілях за спеціальними дозволами урядів–членів МКК.

Перш за все, День китів — це привернення уваги громадськості, представників влади і всього людства до питань захисту цього унікального виду і взагалі усіх морських ссавців. Інтенсивне і нещадне винищення морських ссавців і, зокрема, китів, що продовжується вже більше ніж 200 років, згубно позначається на їх чисельності — багато представників цього ряду опинилися на межі зникнення.

Незважаючи на усе це — знищення тварин не припиняється. До того ж людина своєю діяльністю, на жаль, не завжди розумною, також негативно впливає на природу, змінюючи її. Наприклад, великі втрати морським ссавцем наносять рибальські снасті, а також забруднення океанів нафтопродуктами через розширення географії нафтовидобутку на морському шельфі.

Моря та океани Землі були освоєні морськими ссавцями задовго до появи людей. Знахідки палеонтологів підтверджують існування китів і тюленів 26 млн. років тому. Китоподібні (Cetacea) – загін водних ссавців, до якого відносяться кити, дельфіни та морські свині. Кити дихають повітрям за допомогою легенів, є теплокровними, годують дитинчат молоком. Кити багато дали людям: китовий вус і спермацет, китовий жир і кісткове борошно. А останнім часом вивченням китів серйозно зацікавилися медики. Кит – це прекрасний символ життя в морі, великий і потужний, але в той же час дуже беззахисний. І важливо пам'ятати про це...

Імовірніше, кити і всі китоподібні в процесі еволюції спочатку вийшли з води, а потім знову туди повернулися. Сталося це приблизно 50 мільйонів років тому. Можливо, стародавні кити могли народжувати на суші: у 2000–2004 роках в горах Пакистану були знайдені скам’янілі останки вагітної самки і самця кита. Синій кит – найбільша тварина в світі (вага – 150 т, довжина – 33 м). На язику синього кита, який важить до 4 тонн, може вміститися близько 50 чоловік – футбольна команда у повному складі разом з тренерами, запасними гравцями та обслугою. Синій кит має найбільше серце в світі, яке важить близько тонни. Кити постійно прислухаються, тому що у них немає нюху і слабо розвинений зір. Звук дає китам можливість орієнтуватися, спілкуватися між собою і харчуватися, хоча точне призначення звуків, які видають кити, досі не з’ясоване. Сині кити живуть близько 80–90 років. За 1 секунду синій кит вдихає приблизно 2 тисячі літрів повітря, всього ж в легенях цього гіганта може вміститися до 14 кубометрів повітря. Кити можуть не спати три місяці, не їсти вісім, не дихати до двох годин і при цьому долати гігантські відстані до декількох тисяч кілометрів. Коли синій кит видихає, утворюється фонтан з висотою 9–10 метрів. Самки синіх китів більші, ніж самці. Кількість крові в організмі синього кита перевищує 3 тисячі літрів.

При переслідуванні йде по прямій з швидкістю до 24 км/год, даючи невеликі фонтани кожні 30–40 с. Самки народжують раз на два роки. Вагітність триває близько 11 місяців. У більшості випадків народжується одне дитинча з довжиною 6–8,8 метрів і масою 2–3 тони. Тривалість молочного вигодування – близько 7 місяців. За цей термін дитинча виростає до 16 метрів і має масу 23 тони. Протягом доби дитинча отримує до 90 літрів молока і додає у вазі в середньому 44 кг.

Кіт - єдине, крім людини, ссавець, який ... співає. Найкоротша «арія» кита триває шість хвилин, найдовша - близько півгодини. Спочатку вважали, що співають лише самці, однак є відомості, що самки співають пісеньки своїм малюкам. При цьому, у китів немає голосових зв'язок.                                                                                   Синій кит, очевидно, моногамна тварина. Пари у синіх китів утворюються надовго; відомо, що самець завжди тримається неподалік від самки і не покидає її ні за яких обставин.

В Україні це свято можна назвати днем захисту дельфінів, адже вони є єдиними представниками морських ссавців, які проживають в наших солоних водах. Раніше в Чорному морі жив тюлень-чернець, і востаннє його бачили 15 років тому.             У Чорному та Азовському морях є три види дельфінів: афаліни, білобочки і азовки. Вага найбільших – афалін – досягає 300 кг, а «маленькі» азовки не бувають більше 100 кг. Усі три види занесені до Червоної книги України та до Міжнародного Червоного списку.

 

                              Провідний інженер з рекреаційного благоустрою Куриндін Ю.П.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org