Ми у Facebook

22 квітня вся Планета відмічає День Землі

День Землі — не просто міжнародне а дійсно всесвітнє свято для мешканців Землі. Вперше одноразова акція у цей день пройшла у 1970 році у США. З того часу святкування приходиться на кожен рік 22 квітня. У цей день люди нагадують один одному про важливість збереження своєї домівки — планети Земля.

 

До того ж Генеральна Асамблея ООН оголосила 2011 рік Міжнародним роком лісів, і призвала уряди, систему ООН, відповідні неурядові організації, приватний сектор та інші суб'єкти докладати всі зусилля для підвищення поінформованості громадськості та розвивати програми з раціонального використання, збереження та сталого розвитку лісів.

Всі ми знаємо про велику важливість лісів на нашій планеті. Все більшого значення набувають саме заповідні ліси.

А яким має бути заповідний ліс? Неодноразово доводилось чути, що ліси на заповідних територіях нібито доведені до занедбаного стану, але це твердження є абсурдом та не відповідає завданням об'єктів природно-заповідного фонду як природоохоронних установ. Спробуємо пояснити ситуацію.

По-перше варто нагадати, що згідно статті 7 закону України «Про природно-заповідний фонд України» на землях територій та об'єктів природно-заповідного фонду «забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів…». Природний комплекс – це досить складна структура, яка не просто складається з певної кількості тваринних та рослинних організмів, а ці організми пов’язані між собою досить складними взаємозв’язками. Збереження цих зв’язків теж є завданням заповідних об'єктів.

Ліс – дуже складна система, що складається не тільки з деревних рослин, але й великої кількості трав'янистих рослинних, чагарників,  грибів, тварин та інших.

Ліси України є здебільшого об’єктами лісогосподарської діяльності, метою якої є отримання деревної сировини. Якщо не поглиблюватися у подробиці, то можна просто сказати, що надто складна структура лісу для лісового господарства є незручною: за умов природного розвитку приріст цільових порід відбувається досить повільно, мозаїчна структура лісу ускладнює підрахунки очікуваного виходу деревини. Основними елементами лісового господарства є: проведення різних типів рубок, спрямованих на отримання деревини, лісовідновлення (висадження саджанців та сіянців дерев на зрубах), боротьба з захаращенням (відмерлою деревиною), вилучення хворих та нежиттєздатних дерев, рубки догляду, спрямовані на забезпечення простором певних дерев. Усі ці заходи тією чи іншою мірою є боротьбою з природною динамікою лісової екосистеми.

Іншою формою хазяйнування на території лісів є паркове господарство. Парки виконують в першу чергу рекреаційні функції, це штучно створені масиви, на підтримання відповідного стану яких витрачається багато зусиль та коштів. Це вирощування дерев, боротьба з природним відновленням деревних та чагарникових порід, догляд за стежками тощо. Парки здебільшого мають невелику площу.

Зараз можна впевнено стверджувати, що на території України не залишилось жодного недоторканого лісового масиву, де б екосистеми розвивались за природною для лісу динамікою. Це означає спрощення лісових екосистем, зменшення кількості видів, що мешкають у них. Можна провести аналогію зі ще одною спрощеною екосистемою – городом. Невелика кількість видів рослин існують під постійним доглядом людини, вони більше вражені дії шкідників (з екологічної точки зору — паразитів) та бур’янів (конкурентів). При щонайменшій нестачі догляду екосистема городу катастрофічно змінюється: культурні рослини гинуть, на їх місце приходять дикі види. Ліси, що є об’єктами лісогосподарської діяльності, також більше вразливі до дій несприятливих факторів, але через довгу тривалість життя дерев це не так помітно для нашого ока.

Отже, єдиним місцем, де екосистеми можуть розвиватися за природними умовами, залишаються заповідні природні території. Мати такі еталонні ділянки, що повністю виведені з господарського обігу, важливо хоча б для вивчення цієї природної динаміки. А якщо це вивчення дозволить зробити хазяйнування на інших територіях більш досконалим та продуктивним?

 

 

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org