Черкащани виступають за створення національного природного парку

 

Що ми знаємо про «місця сили»? Про місцевості з цілющою енергетикою? Мабуть, всі про них чули, але мало хто знає, де вони знаходяться і чим корисні для людей. Про одне таке місце, яке знаходиться в Черкаській області, в урочищі Холодний Яр і навколишніх ярах, розповім нижче. А плани місцевих еко-активістів щодо створення на цих землях Національного природного парку додало моєму «вояжу» на Середню Наддніпрянщину додаткового зацікавлення, яке з'явилось експромтом.

Холодноярська місцевість – це дуже древній центр людської цивілізації,

тут розкопані численні поселення різних культур і етносів, починаючи від мисливців на мамонтів і до трипільских, скіфських, слов'янських городищ. Козацтво мало тут власні укріплення, сигнальні вежі, сховки. Дотепер дійшли легенди про козацьких характерників-чародіїв, які обирали «місця сили» для тимчасового проживання і використання позитивної енергетики для «заряджання» своїх побратимів, лікування поранених і хворих, відновлення сил після виснажливих битв та походів. Водночас, Холодний Яр дуже сильно вплинув на рух народних мас проти гнобителів – в цьому регіоні неодноразово починались потужні повстання, народжувались сильні лідери, що підіймали народ на спротив.

 

На Черкащині стає все більше активних прибічників створення природоохоронної установи національного рівня, яка повинна включити в себе території Холодного Яру і суміжних територій. Це екологи, викладачі, вчені, власники «зелених» садиб, туристичні агенції та інші небайдужі громадяни і організації. Мені вдалось познайомитись за короткий час свого перебування посеред унікальних ярів з кількома активістами, які прекрасно розуміють, що встановлення режиму охорони дозволить припинити надмірну господарську діяльність і залучити нові групи туристів і окремих відпочиваючих. В першу чергу, збільшиться кількість еко-туристів, прибічників активного відпочинку – пішого, велосипедного, водного. Крім того, більше стане тих, хто втомився від нервового ритму міст, хто бажає на деякий час покинути звичні справи і поринути у «зелену нірвану», відсторонитись від надокучливих проблем і спробувати відчути себе невід'ємною частиною Матінки-природи.

Повністю поділяють ідею створення національного парку, зокрема, власники гостьової садиби «Добра хата» Анатолій та Ольга, яка затишно притулилась до крутої гори, за якою відразу починаються ті самі легендарні яри. «Зелені туристи», пластуни, екскурсанти всіх вікових груп – це клієнти господарів садиби у с. Чубівка. Розташований неподалік чоловічий Свято-Онуфріївський монастир, джерела з цілющою водою, лікувальні глини, неповторна природа, ріка Тясмин – все це додає колориту цій місцевості з сильною енергетикою. Та й справді, перебуваючи в цьому куточку Черкащини, відчуваєш себе дуже затишно, вільно, спокійно. Навіть найзатятіші скептики повинні визнати, що земля тут не звичайна. Саме тому, впевнена подружня пара господарів «Доброї хати», у їхнього дітища є майбутнє, а вже вони зможуть розбудувати невеликий сімейний бізнес, який водночас є їхнім хобі, до масштабніших розмірів. Вигідно буде всім – і відпочивальникам, які зможуть смачно поїсти і відпочити в стилі «український етно», і самим власникам садиби, і мешканцям села, які мають додатковий заробіток, працюючи в садибі. До організації відпочинку і облаштування подвір'я залучаються екскурсоводи, дизайнери та інші спеціалісти. Місцеві мешканці впевнені, що створення природоохоронної установи дасть новий поштовх для розвитку їхньої глибинки.

Ініціативи є. Чому ж затримується їхнє втілення в життя? Як розповідають зацікавлені люди, вже проведена велика робота по науковому обґрунтуванню доцільності створення національного парку, зроблено багато розрахунків та інших необхідних речей, але… Все як завжди – благородна справа «гальмується» працівниками лісового господарства, великими землекористувачами, які не бажають «ділитись». І здолати цей «мур» надзвичайно важко. Але будемо сподіватись, що жителі Черкащини зможуть довести задумане до логічного завершення. І в майбутньому ми з насолодою відвідуватимемо легендарний Холодний Яр, вже як унікальний природний об'єкт, який охороняється законами України.

Маслак Сергій, відділ рекреації, пропаганди та екоосвіти

НПП «Гомільшанські ліси»

 

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org