МІГРАЦІЇ ПТАХІВ. ПОЧАТОК ГНІЗДУВАННЯ

Коли птахи прилітають? Коли починають гніздування? Що треба робити і чого не слід робити у місцях гніздування птахів?

Вітер Станіслав, науковий співробітник Національного природного парку «Гомільшанські ліси».

Пригріло сонце, з узлісь та полів, а згодом – із степових ярів та лісу почав зникати сніг. Перші теплі проміні зігріли пожовклу траву на галявинах та узліссях, а сотні дзвінких струмків своїм гомоном оживили балки, потекли до ще сплячих заплав, поверх скутих кригою озер, до Дінця, відроджуючи весняну молодість могутньої річки. Поступово річище позбулось льодяного полону.

 

Такі перетворення у природі співпали з першою хвилею мігруючих птахів. На вільних від снігу ділянках полів, узлісь та південних схилах степових балок, по заростях глоду почали з’являтись перші зграї зябликів, зеленяків, звичайних вівсянок, щигликів, а також мігруючі далі на північ чикотні, чижи, снігури, юрків. Також наприкінці лютого починаються перші міграційні переміщення шпаків, але більша частина цих птахів прилітає у другій половині березня – на початку квітня. Доречи, більшість цих птахів і зимує у нас, проте ті, що гніздяться на Харківщині, на зиму відлітають переважно у приморські райони Півдня. Міграції таких горобцеподібних птахів відбуваються переважно у денний період, нетривалі переміщення передуються із годуванням. Летять вони як невеликими групами – до 10 особин, так і значними зграями – до 500 особин. Особливо великі скупчення формують чижи, щиглики, шпаки, інколи – зеленяки. На річкових луках, де стрімка течія, можна побачити перших мігруючих качок – крижнів, гоголів та великих крехів (частина яких зимує на Донці та озері Лиман). Великі крехи – качки великого розміру із чорно-білим забарвленням з червоними дзьобами харчуються переважно дрібною рибою, є досить рідкісні в Україні. Початок гніздування деяких видів качок припадає на досить ранні строки. Так, у теплі роки крижні починають будувати гнізда та відкладати яйця вже у середині березня, у більш холодні роки – на початку квітня. Також на початку березня прилітають лиски та болотяні курочки, а гнізда починають будувати у квітні.

В останні зимові дні лютого та у перші дні березня з’являються перші невеликі зграї польових жайворонків, їх дзвінка пісня заповнює високе лазурове березневе небо, у якому як останні декорації зими стрімко пропливають уривки сірих та білих хмар.

На початку березня прилітають перші гуси – як сірі, які гніздяться на болотах Харківщини, так і мігруючі – ті, які для гніздування обирають величезні простори заболочених тундр на півночі Росії та Скандинавії – гуси білолобі, малі білолобі, гуменники. Для годівлі зграї гусей обирають низькотравні луки у річкових заплавах та озимину, а також убрані поля кукурудзи.

Досить рано починають мігрувати і хижі птахи. Канюк-зимняк, який зимує в наших краях – один з перших хижаків, який починає відлітати до рідних тундр. Впродовж лютого – березня можна побачити поодиноких птахів або невеликі групи (до 5 особин, але переважно – пари) зимняків, які, ширяючи, поволі летять на північ. Часто можна побачити зимняків над полями, перелогами, де вони полюють на мишей, чим приносять значну користь сільгоспвиробникам. Адже один птах протягом доби може зїсти від 5 до 10 мишей. Оскільки гола земля на городах та полях біля сіл нагрівається швидше за ділянки, порослі рослинністю, у березні часто можна побачити мігруючих зимняків, звичайних канюків, боривітрів, а інколи – і підорликів, які ширяють поблизу населених пунктів або над ними. Часто люди сприймають це як спробу хижих птахів впіймати курча. Проте ширяння – не засіб полювання на інших птахів, а засіб енергозберігаючого пересування під час довгих міграцій. Саме ширяння можливе за умов наявності висхідних термальних потоків повітря від нагрітої землі. Тому хижаки й обирають у якості «стартового майданчика» відкриті ділянки полів та околиці населених пунктів. Не слід звинувачувати цих птахів в зникненні свійської птиці, адже полювання на курей характерно для великого яструба, але ніяк не для підорликів, боривітрів, малих яструбів або канюків. Багато з видів хижих птахів перебувають під охороною закону, занесені до «Червоної книги України», є чудовими пам’ятками природи, природними символами могутності, шляхетності. Канюки, боривітри, орли виконують значну роль санітарів природи, а також знищують мишей.

Не стріляйте по хижим птахам, особливо – мігруючим!

Гніздування хижих птахів починається доволі рано: перші кладки орлана-білохвоста зявляються наприкінці лютого – початку березня, а у яструбів – у другій половині березня – на початку квітня. На початку квітня можуть починати гніздування і канюки звичайні, а шуліки, боривітри, орли-могильники, орли-карлики та підорлики – трохи пізніше – у середині – наприкінці квітня. На початку гніздування можна побачити дуже ефектні шлюбні польоти хижих птахів в парах: самка та самець деякий час синхронно летять пліч-о-пліч, перекидаючись то на один бік, то на інший. Потім самець починає ширяти, набирає висоту, складає крила і каменем падає вниз на 200 – 500 метрів. За 100 метрів від землі він трохи розгортає махові пера і по інерції птаха виносить догори майже на висоту старту. Такі демонстрації слідують одна за одною, до 5-7 разів, після чого птах набирає висоту і починає «гірляндовий політ» знову.

Протягом березня-квітня заплавні озера Сіверського Дінця та болота Лиманської озерної системи стають основними місцями зупинки водоплавних птахів під час дуже втомливих, далеких перельотів. Кожна людина повинна проявляти громадську відповідальність і не допускати турбування мігруючих водно-болотних птахів або знищення місць відпочинку та подальшого їх гніздування! Слід уникати відвідувань заплавних озер та очеретяних заростей у цей вразливий період (протягом березня – першої половини квітня). Не слід випалювати зарості сухого очерету, оскільки саме в них і відпочивають птахи, і зявляються перші гнізда з кладками! Випалювання очерету та іншої сухої рослинності суворо заборонено чинним законодавством як України, так і усіх сусідніх держав. Також важливим є недопущення турбування гучною музикою відпочиваючих та птахів, які гніздяться.

Для покращення умов гніздування дрібних птахів (переважно – синиць) у молодих лісах та населених пунктах можна розвішувати штучні гніздівлі. Вони можуть бути різного розміру, із різним діаметром льотного отвору, проте єдиною для усіх гніздівель умовою є необроблена деревина внутрішніх поверхонь гніздівлі!

Розвішування штучних гніздівель слід проводити протягом першої половини березня – до остаточного вибору ділянок та місць гніздування синиць. Проте є сенс і у більш пізньому розвішуванні, адже частина птахів гніздиться пізніше, ніж зазвичай, а багато пар мають по 2 виводки за рік.

 

Штучні гніздівлі для дрібних птахів

 

Схема штучної гніздівлі для дрібних птахів (розміри в міліметрах). На дно треба насипати шар тирси.

 

Варіант гніздівлі для дрібних птахів (розміри в мм. – в дужках).

 

Напіввідкриті гніздівлі для дрібних птахів.

Розміри та загальний вигляд напіввідкритої гніздівлі

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org