Біорізноманіття

Біорізноманіття - скорочення від "біологічне різноманіття" - означає різноманітність живих організмів у всіх його проявах. Питанням вивчення, використання та збереження біорізноманіття стало приділяти велику увагу після підписання багатьма державами Конвенції про біологічне різноманіття, (Конференція ООН з навколишнього середовища і розвитку, Ріо-де Жанейро, 1992).

Біорізноманіття може здатися складним явищем, що представляє інтерес тільки для тих, хто працює в цій сфері. Насправді біорізноманіття - це просте поняття, яке зачіпає життя кожного: наше майбутнє, майбутнє наших дітей і майбутнє планети.

Різноманітність є основою життя гарантуючи постійний розвиток і пристосованість. Це життєва сила нашої планети: від найпростіших елементів (гени, бактерії), піднімаючись до видів тварин і рослин, закінчуючи комплексними екосистемами.

Чому ми повинні зміцнювати біорізноманіття?

Дослідження свідчать на користь того, що райони з високим рівнем біорізноманіття володіють багатшими природними ресурсами, а також здатні швидше впоратися з наслідками стихійних лих. Біологічне різноманіття створює ту екосистему, в якій ми зараз досить комфортно живемо, а це: свіже повітря, чиста прісна вода, різноманітна їжа, захист від штормів і повеней, стабільний клімат.

Багатство форм життя означає багатство вибору: в хімічних і фізичних властивостях тварин і рослин укладено медичний потенціал і недосліджені технічні рішення. Крім того, в харчовий раціон людини входить лише трохи більше двох десятків видів з тисяч. Якщо не забувати про постійно зростаючі армії хвороб, шкідливих тварин і рослин, а також про мінливі кліматичні умови, потрібно вже зараз замислюватися, зокрема, про формування більш широкого спектру культивованих рослин, щоб у майбутньому не зіштовхнутися з браком продовольства.

Більшість вчених схиляються до того, що в наш час відбувається шосте найбільше вимирання видів, спровоковане людським фактором. Вимирання видів - нормальне явище природи, але, за оцінками вчених, його нинішні темпи перевищують природні в 2 - 10 разів. В дикій природі кожен третій вид стоїть на межі вимирання.

Біорізноманіття важко визначити в цифрах. Вченим невідомо, яка сумарна чисельність біологічних видів: за різними даними, цифри коливаються від 5-ти до 30-ти мільйонів. До біологічних картотек внесено лише 2 мільйони видів, з яких тільки близько 50 000 перебувають під спостереженням дослідників. Для більш повного уявлення про біорізноманіття екологи розробили Living Planet Index (LPI), в якому відображуються дані, зібрані по 1686 видам-індикаторам по всьому світу за принципом, що нагадує біржові індекси. За останні 35 років цей індекс впав на 28%, що свідчить про негативний стан речей з біорізноманіттям.

Для людини користь від біорізноманіття не завжди очевидна, незважаючи на те, що саме воно - запорука доступності чистої води, повітря, їжі та інших «побутових послуг» матінки природи. Потрібно розуміти, що ми всього лише один з видів тварин на цій планеті. І ми на багато більш залежні від різноманітності форм життя на цій планеті, ніж життя від нас.

 

Фактори які несуть найбільшу загрозу біорізноманіттю

Найзначнішим на сьогодні є скорочення ареалів існування. Сільське господарство, пасовищні землі і урбанізація подрібнюють і руйнують природне місце існування сухопутних тварин. В океані рибальські судна «борознять» морське дно, а морське сільське господарство спустошує мангрові зарості й інші вразливі прибережні ареали.

Надмірна експлуатація харчових, медичних і матеріальних біоресурсів теж негативно позначається на біорізноманітті. Рибальство знищило до 80% рибної біомаси, а в тропіках вирубка лісів і браконьєрство поставили дуже багато лісових видів на межу вимирання.

Проблемою залишається і забруднення навколишнього середовища. Надзвичайно небезпечні невидимі пестициди, промислові отрутохімікати роблять малопридатними для життя річки, руйнують харчові ланцюги. Так, тисячі морських птахів і черепах щорічно гинуть через те, що в їх організм потрапляє дрібне пластмасове сміття. Водні потоки, забруднені добривами і каналізаційними стоками призводять до спустошення морських природних зон.

Що можна зробити для збереження біорізноманіття?

Основний спосіб збереження біорізноманіття це утворення заповідних територій що є невід’ємною частиною програм зі збереження, але самих їх буде недостатньо для захисту всього спектру. Тому для цього потрібні: національні парки, пам'ятки природи, керовані природні резервати, біосферні заповідники та інші природно - наукові установи щодо збереження біорізноманіття.

 

Клименко К.М.

Відділ рекреації,

пропаганди та екоосвіти

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org