Національне надбання

Коли в аборигенів Австралії відбирають землю, юристи радять їм подавати до суду. Кажуть, що вони виграють позов, що справа вірна. Але аборигени не подають до суду. Вони вважають, що земля не може належати людині, бо людина належить землі. Такої ж думки і інуїти – племена, що проживають на півночі Канади. Їхні родичі на нашому континенті – це чукчі, войовничий незалежний народ.

Є речі, якими не можна торгувати. До них належать відомі пам’ятки архітектури, історичні місця, з якими пов’язані визначні події в житті людства. До них також належать заповідники та особливо цінні землі національних парків. Це все треба зберегти для нащадків, це і є національне надбання.

Річка Прутець Чемигівський. «Карпатський» Національний природний парк.

Фото. В.А.Тімошенкова

Старше покоління ще пам’ятає ті часи, коли можна було ганяти м’яча по траві босоніж. І в ній не було цвяхів та скла, коли на березі річки не було пластикових пляшок та паркані, коли пливучи на човні по воді на річці чи на морі можна було пристати до берега і не опинитися біля напису «приватна власність», хоча забудова берегів річок та морів в нашій країні заборонена законодавством. Є речі, які не можуть належати окремій людині. Вони належать усім людям. Всі люди мають право на чисте повітря, чисту воду, зелену землю.

Колись у далеких 1980-х роках автор передплачував газету «За кордоном». Там висвітлювалися деякі події, що сталися за межами нашої країни. Один випадок був дуже цікавим. Багаті люди та «зірки» Голівуду поскуповували землю на узбережжі і почали будівництво. Це був маленький тоді населений пункт. Землю купували, щоб відпочивати на природі, купатися та гуляти по пляжу на узбережжі. Коли забудову закінчили, стали відпочивати. Приїхали дружини та подруги і…, о Боже милостивий, з’ясували, що прогулюватися вздовж берега моря не можна. Все перегороджено парканами. Сенс придбати землю за дуже великі гроші, щоб ввечері замість заходу сонця милуватися на свій паркан. Зібрали загальні збори. Довго сперечалися та винесли постанову: «Берег моря забудовувати не можна! І це стосується всіх громадян, навіть якщо вони дууууже багаті». Якщо від 2018 відняти 1980 ми зрозуміємо, який шлях повинно пройти наше суспільство для розуміння цього питання. Цей шлях не обов’язково буде обчислюватися в роках (і зовсім не факт, що ми підемо ним). Але, якщо ми підемо цим шляхом, то повинні прийти до розуміння загальних цінностей. Тих цінностей, що не можуть належати одній людині, а тільки всьому суспільству.

Урочище Бакота. Національний природний парк «Подільські товтри».

Фото В.А.Тімошенкова

Коли ми стикаємося з подібними випадками: незаконна забудова особливо цінних земель, полювання у заборонених зонах в тому числі відведених для відпочинку людей, сміттєві звалища на останніх місцях зростання рідкісних видів чи заготівля цих видів в комерційних цілях, вилучення з дикої природи і продаж рідкісних видів тварин, чи утримання їх в комерційних цілях, поруб вікових дерев на дрова чи меблі, катання на квадроциклах по лісі чи на водних мотоциклах та великих човнах з потужними двигунами по неглибокій річці з вузьким руслом; нам завжди хочеться вчинити так, як чинять з котом, спіймавши його на шкоді.

Можна обгородити деякі місця колючим дротом, нікого не пускати, посилити відповідальність на законодавчому рівні. Але… Як дорослі люди, ми повинні розуміти, що це тільки допоміжні методи. І вони ніякого ефекту не будуть мати, якщо суспільство само не захоче захистити культурні, історичні чи природні цінності. Коли в людей немає потреби в деяких речах – вони просто зникають.

Запитайте в себе: «Чи потрібна мені ота дика природа? Чи хочу я прогулятися берегом річки, випити чистої води, послухати спів птахів серед вікових дерев?» А поки Ви будете розмірковувати, ми постараємося зберегти все це для Вас  в Національному природному парку «Гомільшанські ліси».

Субір. Національний природний парк «Гомільшанські ліси».

Фото В.А.Тімошенкова

1.11.2018 р.

Старший науковий співробітник В.А. Тімошенков

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org