Жук-самітник

Жук-самітник – Osmoderma barnabita (Motschulsky, 1845)

ЧКУ – Природоохоронний статус виду: Вразливий (види, які у найближчому майбутньому можуть бути віднесені до категорії зникаючих, якщо триватиме дія факторів, що негативно впливають на стан їх популяцій).

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид, трапляється поодинокими особинами. 

Особливості біології та наукове значення: Стаціями цього виду в Україні є широколистяні ліси. Тримається здебільшого дуплистих дерев, переважно в нижніх ярусах лісів. Літають надвечір та вночі. Комахи активні в липні–вересні. Фітофаг, живиться соком, який витікає з дерев. Личинки розвиваються за рахунок гнилої деревини листяних порід. Генерація виду в Україні – не менше 3 р.

Морфологічні ознаки: Тіло велике, масивне, 22–35 мм. Забарвлення чорно-рудувате, блискуче, з бронзовим або зеленуватим відблиском. Передньоспинка в самців з глибокою, а в самок з плоскою повздовжньою борозенкою і двома дрібними горбиками перед серединою.

Самці видають характерний запах, що французькі ентомологи назвали "запах сливи". Німецькі ентомологи назвали жука "Aprikosenkäfer", бо пахне абрикосами. Запах може сприйматися людьми в декількох метрах від жук. Хімічний аналіз показав, що самці виділяють ту саму сполуку (декалактон), що виділяється абрикосами та сливами, і що з'єднання працює як феромон, який приваблює самку.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Зникає внаслідок санітарних вирубок лісу, застосування пестицидів у лісових масивах. Внесений до Червоних Книг багатьох країн Європи.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вид розмножується та розвивається у неволі. Нами була випробувана спроба утримання в лабораторних умовах з подальшим розселенням по території парку. Так приваблених на феромон самиць, ми розміщали по контейнерах з субстратом окремо одна від одної. Субстрат це суміш сухого перетертого листя + дуже дрібна тирса листяних порід + бурове борошно з дупел. Живились імаго полуницею, лохиною, бананами та яблуками. Через деякий з’явились перші яйця. Тривалість відкладання яєць тривало з першої декади липня по першу декаду вересня. Перші личинки з’явились наприкінці липня.  Дослідження тривають.

Науковий співробітник НПП "Гомільшанські ліси" Бєлявцев М.П.

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org