Комахи-ксилофаги на ділянках НПП "Гомільшанські ліси" з різним режимом господарювання та антропогенним навантаженням

У національних парках виділяють зони з різними режимами господарювання. Це відбивається, зокрема,  на стані насаджень і складі ентомофауни.

Метою дослідження було оцінювання видового складу і біорізноманіття жуків-ксилофагів, виловлених віконними пастками на ділянках Національного природного парку «Гомольшанські ліси» з різним режимом господарювання та антропогенним навантаженням.

По чотири віконних пастки встановлювали на п’яти групах ділянок:

  • з проведенням суцільної рубки;
  • з проведенням вибіркової рубки;
  • зона стаціонарної рекреації (місце розміщення баз відпочінку);
  • зона регульованої рекреації;
  • заповідна зона.

Насадження, в яких здійснювали дослідження, є листяними. До складу насаджень входять дуб звичайний (Quercus robur L.), клен гостролистий (Acer platanoides L.), ясен звичайний (Fraxinus excelsior L.), липа дрібнолиста (Tilia cordata Mill.), в’яз гладкий (Ulmus laevis Pall.). Обліки комах у пастках здійснювали щотижня. У камеральних умовах визначали видовий склад комах. Поширеність видів оцінювали за шкалою: поодинокі – до 0,1 % від загальної кількості, рідкісні – 0,1–1 %, звичайні – 1–5 %, масові – понад 5 %. У цій роботі представлено результати аналізу лише стосовно виявлених ксилофагів. Зокрема аналізували показники різноманіття, здійснювали кластерний аналіз і аналіз рангового розподілу за допомогою пакету програм PAST. Під час аналізу рангового розподілу будували в подвійних логарифмічних координатах графіки залежності відносного багатства кожного виду від його рангу в угрупованні. Відносне багатство кожного виду розраховували як частку особин цього виду від загальної кількості особин усіх видів угруповання. За побудованими графіками визначали коефіцієнти лінійної регресії зазначених показників для кожної вибірки даних.

Загалом визначено 42 види (9903 особини) ксилофагів, які представляли родини Curculionidae (Scolitinae), Cerambycidae, Histeridae, Bostrichidae, Buprestidae та Lymexilidae ряду Coleoptera.

Найбільшу кількість видів ксилофагів визначено на ділянках, де проводили суцільну та вибіркову рубки (25 та 22 види відповідно), а найменшу (16) – у заповідній зоні національного парку. На ділянках регульованої та стаціонарної рекреації кількість видів мала проміжні значення (19 і 22 відповідно). Одержані дані пояснюються тим, що на ділянках із проведенням рубок завжди є лісосічні залишки та ослаблені дерева, які приваблюють ксилофагів. На ділянках рекреації також більше ослаблених дерев, ніж у заповідній зоні, що пов’язане як із прямим травмування стовбурів рекреантами, так і з ущільненням ними ґрунту, розпалюванням багать тощо.

Опублікована частина дослідження Бєлявцева М.П. (наукового співробітника НПП "Гомільшанські ліси")

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org