«Сірі» екскурсії та національний парк

На перший погляд, немає нічого поганого в тому, що та чи інша природна місцина користується популярністю, туди періодично приїздять численні туристи – на автобусах, авто, велосипедах, пішки.  Мова піде про організацію екскурсій на території НПП «Гомільшанські ліси». Давайте поглянемо, хто виграє від таких прогулянок, а хто, навпаки, змушений рахувати збитки.

 

 Як доводить практика, прибутки рахують організатори туристських груп — туристичні агентства, окремі особи-активісти. Для них це просто бізнес, тобто головна мета «зеленого» відпочинку — заробити кошти. Мало хто згадує ключове правило перебування на природі — не нашкодь, залиш навколишнє середовище чистим і не сплюндрованим. Туристи майже ніколи не отримують інструктажної інформації, як поводитись в лісі, на луках, по берегах водойм, а значить — є великий ризик нанести шкоду зеленому світу.  Не кажучи про те, що існує небезпека для здоров¢я самих туристів, як наслідок їхньої безпечної поведінки. Звідси маємо висновок — про суттєві надходження до бюджету НПП «Гомільшанські ліси» мова взагалі не йде, а от видатків на нівелювання принесеної туристами шкоди виходить чимало.

Одним з найчастіших порушень правил поведінки є засмічування території парку. Пластикові і пивні пляшки, обгортки – все це часто опиняється не в спеціальних урнах, а будь-де. Згодом співробітникам парку доводиться вздовж екостежок збирати сміття, яке залишили після себе несвідомі туристи.

 Ще одне серйозне порушення — не дотримання режиму проходження охоронюваними територіями. Екостежки створені для того, щоб відвідувачі під час прогулянки спостерігали за життям лісу, не заходячи вглиб, і не наносячи середовищу шкоду. Натомість, непоінформовані екскурсанти   дозволяють собі витоптувати рослини, зривати квіти (багато з яких занесені до червонокнижних списків), ламати гілля, пошкоджувати елементи рекреаційного благоустрою – лавки, альтанки, інформаційні знаки тощо, які за власний кошт облаштовуються національним парком, а от збитки компенсувати нікому, бо організатори «сірих» екскурсій відразу намагаються зникнути, коли їх ловлять на «на гарячому».

Зазначимо, що екскурсоводи національного парку завжди проводять бесіду з відвідувачами на предмет дотримання правил поведінки на природоохоронних територіях, тому порушень серед цих екскурсантів значно менше, порівняно з тими, хто таку інформацію не отримав. Важливим моментом проходження стежки разом з професійним екскурсоводом є можливість отримати якісні, грунтовні знання, чого не забезпечить звичайний супроводжуючий туристської групи, який має, в кращому випадку, достатньо поверхневі відомості про національний парк.

Співробітники НПП «Гомільшанські ліси» багато працюють над посиленням співпраці з турагенствами харківського регіону, проте очікуваного результату ще не досягнуто. Ми звертаємось до співгромадян, які бажають відпочити  на території національного парку – не соромтесь, запитуйте організаторів екскурсій, чи є в них дозвіл на здійснення рекреаційної діяльності на землях природоохоронного фонду. Ті  кілька гривень, які ви сплатите парку, будуть спрямовані  на облаштування туристичних і екологічних маршрутів, ремонт столів, лавок, альтанок, встановлення урн для сміття, інформаційних стендів, видавництво пізнавальних буклетів. А ще — ви будете певні, що наступного разу, коли ви приїдете до національного парку, тут буде ще чистіше та затишніше.

 

Маслак Сергій, відділ рекреації, екоосвіти та

пропаганди НПП «Гомільшанські ліси»

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org