Військово-краєзнавчий туризм на території НПП "Гомільшанські ліси"

Якби дерева вміли говорити... Віковим дубам, яких чимало на території національного парку, було б що розповісти про криваві події минувщини. Благодатні землі по берегам величного Сіверського Донця завжди приваблювали переселенців, тому спокійно почуватись у місцевого населення виходили далеко не завжди. Лише за останню тисячу років змінилось немало народів, які заселяли околиці теперішніх сіл Коропове, Задонецьке, Сухої та Великої Гомільші, Гайдар та інших. Відсутність монументальних фортифікацій призвело до практично повного знищення укріплень, які будувались за цей час, однак в землі до сих пір зберігається немало свідчень кривавих воєн, що прокочувались Зміївщиною.

Перші, відомі історикам, фортеці з`явились в межах національного парку за часів скіфів, пізніше вони перебудовувались, поновлювались вали та стіни, руйнувались і знову відновлювались. Процес тривав багато століть. Дотепер прикладами таких багатошарових військових укріплень є Сухогомільшанське та Коропівське городища. І сьогодні, стоячи на високому крутому схилі, переповнюєшся незвичними відчуттями, уявляючи себе на верхівці укріпленого валу, поряд з кремезними воїнами, що гострим поглядом видивляються вдалині ворогів. Здається, легенда оживає і нагадує про давно перегорнуті сторінки історії...

Назви "Змієве городище", "Зміїв курган" добре відомі багатьом місцевим жителям, але туристи про них майже нічого не знають. А це вже нова епоха, часи Київської Русі, і новий виток військових конфліктів на наших землях. Підвищення на березі Сіверського Донця, поряд з автомобільним шляхом Зміїв-Балаклія - це і є той самий "курган", на верхівці якого у XII столітті існувало слов`янське укріплення, що виконувало роль форпосту на межі зі світом степовиків. Фортеця згадується в описанні походу Ігоря Святославовича в 1185 році, коли князь спирався на ряд укріплень по Донцю, в тому числі і на зміївське. Дерев`яні стіни до нашого часу, звісно, не збереглись, проте існують перекази про підземелля, вириті в ті далекі часи.

Героїчними    рядками до нашої вітчизняної історії вписані козацькі часи. В селі Коропове можна оглянути рештки козацького монастиря, який був не лише релігійним комплексом, а й укріпленим пунктом, який неодноразово зустрічав під своїми стінами ворогів. Дотепер не розкопані підземні ходи, не знайдено легендарні скарби, залишаються невідомими чимало таємниць козацької громади.

В тому ж районі, в околицях Коропового, збереглись кілометри напівзасипаних траншей часів Другої світової війни, в сусідніх лісах знаходились військові та продовольчі бази радянських партизанів, а всього за ці буремні роки вогняні армади фронту прокочувались тут не раз. У водах Сіверського Донця та на його берегах полягли тисячі воїнів різних армій, чимало з них так і залишились "безвісті зниклими". В кожному населеному пункті стоять меморіальні пам`ятники страшної війни.

Багато років на Зміївщині працюють археологи та військові історики, зроблено масу досліджень, написано сотні праць. Але справа далека до завершення, кожна нова експедиція приносить сюрпризи. Розкопки будуть тривати, але не безконтрольно, як раніше, а з дотриманням всіх правил здійснення наукових досліджень на природно-заповідних територіях.

В наш час територія НПП "Гомільшанські ліси" приваблює реконструкторів, які намагаються відновити військові баталії минулих часів, справа лише за чітко визначеними майданчиками для змагань. Зацікавленість велика, тому працівники відділу рекреації, пропаганди та екоосвіти парку зараз працюють над втіленням перспективного проекту в життя.

Зрештою, на об`єктах військово-історичної спадщини можна організовувати пізнавальні екскурсії, які є складовою військово-історичного туризму, що набуває популярності в світі. Найголовніша мета подібних екскурсії - патріотичне виховання, в першу чергу підростаючого покоління, якому воно зараз вкрай необхідне. Жителі Зміївщини повинні знати і пам`ятати про героїчне минуле власного краю, а коли мають можливість - знайомити з історією батьківщини гостей району.

 

Маслак Сергій, відділ рекреації, пропаганди та екоосвіти НПП «Гомільшанські ліси»

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org