Нелегкі будні відділу охорони

guardДля ефективної реалізації власних завдань НПП «Гомільшанські ліси» необхідно мати відділ охорони, який забезпечує дотримання режиму природоохоронних територій. Цей структурний підрозділ існує вже кілька років, тому можемо робити певне порівняння підсумків 2011 року до попередніх періодів.

Отже, відділ охорони парку налічує 13 чоловік. Обов'язків чимало, відпочивати особливо не доводиться. Не забуваймо, що ці чоловіки працюють тоді, коли більшість з нас зігрівається в теплих приміщеннях за чашкою гарячої кави. З розповідей парківських охоронців стає зрозуміло, наскільки це складна, і навіть, небезпечна, робота.

 

Як приклад, наведемо деяку інформацію з робочих буднів співробітників парку, які відповідають за обілечування відвідувачів. За їхніми словами, близько 90% гостей не проти сплачувати кілька гривень за можливість відпочити на природі. Абсолютна більшість людей з розумінням ставляться до плати за відвідування, адже національний парк за ці кошти проводить прибирання території, очищення рекреаційних ділянок, облаштовує нові місця для відпочинку. Ті, хто приїхав на власному авто, як правило, також не проти компенсувати перебування транспорту на землях природо-заповідного фонду. Такі факти не можуть не налаштувати на позитив, адже щороку все більше громадян розуміє, що ті невеликі гроші, які вони сплачують, не йдуть по кишеням спритних ділків, а працюють на поліпшення відпочинку звичайних туристів. Знаково, що серед відвідувачів чимало не лише харків'ян і жителів сусідніх районів Слобожанщини, багато хто приїздить з Донбасу, Києва, Білгородщини (Російська Федерація), інших областей України та сусідніх держав. Автор цих рядків на власні вуха чув іспанську, німецьку, англійську мову на мальовничих вуличках села Коропове, на Козачій горі, а на прилеглих автошляхах номери машин засвідчують, що їхні господарі проживають в країнах Євросоюзу, Прибалтики тощо.

В той же час, окремі громадяни, переважно зміївчани, дотепер не хочуть розуміти, що національний парк – це установа, існування якої є необхідним для збереження унікальних природних комплексів, а природоохоронні і рекреаційні заходи потребують чималих коштів. Мабуть, їм звичніше відпочивати серед розсипів сміття, битого скла, спиляних гілок і дерев, зате… безкоштовно. На жаль, трапляються і окремі, вочевидь небідні люди, яким принциповіше прикритись посвідченням чи «знайомствами», ніж виконати вимоги законодавства і правил НПП «Гомільшанські ліси».

До безпосередніх обов'язків співробітників відділу охорони також відноситься проведення рейдів з метою виявлення порушень. Як відомо, на території парку знаходиться чимало червонокнижних, і просто цінних, представників флори і фауни. Зроду-віку знаходились ті, хто не проти поживитись за чужий рахунок, іншими словами – браконьєри. А в період вегетації, особливо навесні, з'являється чимало «бігунків» з торбами і мішками, які «роблять бізнес», продаючи тисячі одиниць першоцвітів, і тим самим, завдаючи величезної шкоди природі. Щоправда, на думку працівників відділу, діючі штрафи є надто неспіврозмірними із завданими збитками, бо затверджувались років 12-15 тому. Тому нелегали почуваються досить вільно, притягнути до відповідальності їх не так просто, враховуючи відносно невеликі суми. Для того, щоб мінімізувати збитки, проводяться рейди, в тому числі, нічні. Однак відсутність придатного для постійного використання всюдихідного транспорту, паливно-мастильних матеріалів для забезпечення автомобілів, які іноді вдається залучити до роботи, створює серйозні перешкоди для продуктивної роботи. Звичайно, в пішому порядку неможливо забезпечити високу результативність. Покращення матеріального забезпечення, купівля нової форми, транспортних засобів та інших необхідних речей, лише в планах.

Важливою складовою щоденної роботи відділу охорони є моніторинг незаконних рубок дерев в межах заповідної зони, а також зони рекреації. Так, сьогодні не можна на власний розсуд зрубати дерево, якщо вони знаходиться на охоронюваній території. Спливають в пам'яті реальні приклади, коли винуватці притягались до відповідальності, ними сплачувались штрафи, і іноді – навіть відкривались кримінальні справи. Звісно, абсолютний контроль здійснювати важко - причини вказані вище, але в міру сил відділ працює. І, треба сказати, порядку стало значно більше, ніж було на цих землях до створення національного парку.

Підводячи підсумки минулого року, зазначимо, що завдяки діям співробітникам відділу охорони територія НПП «Гомільшанські ліси» перебувала під контролем. Так, деякі показники виявились дещо нижчими, ніж в попередні роки, але тут немає вини охоронців. Архімед - давньогрецький математик - говорив: «Дайте мені опору, і я зрушу Землю». Є впевненість, що наявність подібної опори – фінансової підтримки – дозволить істотно покращити результати.

Маслак С.М., співробітник НПП «Гомільшанські ліси»

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org