Рідкісні рослини НПП «Гомільшанські ліси»

Рослинний світ Національного природного парку «Гомільшанські ліси» характеризується значною різноманітністю та досить добрим станом збереженості багатьох рідкісних видів рослин. На території НПП представлені 19 видів рослин, що занесені до Червоної книги України (2009 р.). З-поміж цієї категорії рідкісних видів рослин, дванадцять представлені у складі лісів, решта сім видів – в інших біотопах.

У складі рослинності діброви та інших типів листяних лісів трапляються такі червонокнижні види:

-         черемша, або цибуля ведмежа (Allium ursinum),

-         тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum),

-         в’язіль стрункий (Securigera elegans),

-         рябчик руський (Fritillaria ruthenica).

Дуже рідко у дубових, осикових лісових угрупованнях можна натрапити на орхідеї, такі як, зозулині сльози яйцевидні  (Listera ovata), коручку морозникоподібну (Epipactis helleborine), гніздівку звичайну  (Neottia nidus-avis).

 

У соснових та дубово-соснових лісах на території НПП ростуть

-         півники борові (Iris pineticola),

-         сон лучний або сон чорніючий (Pulsatilla pratensis) та близький до нього вид сон розкритий (Pulsatilla patens),

-         ковила дніпровська (Stipa borysthenica),

-         низка видів орхідей є характерними для бору, це – коручка морозникоподібна, любка дволиста  (Platanthera bifolia).

 

На луках та заболочених ділянках заплави трапляються занесені до Червоної книги рябчик малий (Fritillaria meleagroides), косарики тонкі (Gladiolus tenuis), плодоріжки рідкоквіткова та болотна (Anacamptis laxiflora, Anacamptis palustris), пальчатокорінник м’ясочервоний (Dactylorhiza incarnata). Папороть сальвінія плаваюча (Salvinia natans) та водорость торея най- розгалуженіша (Thorea ramosissima) – рідкісні види, характерні для водних екосистем.

 

За природоохоронним статусом види рослин НПП, що занесені до Червоної книги, розподіляються таким чином: 7 неоцінених та 5 вразливих. Наукові співробітники НПП «Гомільшанські ліси» щороку стежать за станом популяцій рідкісних видів рослин та заносять результати досліджень до «Літопису природи».

До заснування національного природного парку основними причинами зниження чисельності рідкісних видів рослин були суцільні та вибіркові рубки лісів, збирання декоративних рослин на букети, заготівля лікарської сировини.

Нині значна частка місць зростання рідкісних видів рослин входить до заповідної  зони або до мережі особливо цінних ділянок НПП, де лісогосподарські заходи не проводяться. Завдяки інформаційній, еколого-освітній роботі та природоохоронній пропаганді за роки діяльності НПП вдалося позитивно вплинути на процес зниження антропогенного впливу на рідкісні рослини. Чисельність популяції низки червонокнижних видів відновилася та збільшилася  завдяки забороні збирання рідкісних рослин, дотриманню природоохоронного режиму та боротьбі з браконьєрством  під час інспектування території НПП.

 

Науковий співробітник

Яроцька М.О.

НПП «Гомільшанські ліси»

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org