Що таке національний природний парк

Існує велика кількість категорій природоохоронних територій, що розрізняються за ступенями обмеження діяльності людей та за підпорядкуванням. Національний природний парк – одна з найвищих категорій природоохоронних територій. Це територія, що знаходиться у державній власності та на якій обмежена господарська діяльність задля збереження природного середовища.

Найчастіше національний парк плутають із заповідником – природоохоронною територією іншої категорії. Найсуттєвіша відмінність полягає в тому, що в заповідниках заборонена будь яка господарська діяльність та втручання в перебіг природних процесів. Сенс створення заповідників полягає в збереженні природи в первісному, недоторканому вигляді. Національний парк – це принципово інша природоохоронна територія. Ідея створення національних парків полягає в переході на такий тип природокористування, який найменшим чином шкодитиме природі. Однією з цілей створення національних парків є відпочинок, тому тут дозволено відвідування туристів та перебування на своїй території за певними умовами. Окрім того, території національних парків можуть включати в себе населені пункти, або господарські об’єкти. Неоднорідність територій, що входять до складу національного парку, призводить до необхідності впровадження функціонального зонування території. Загалом виділяють наступні зони:

  1. Заповідна зона. Природоохоронний режим заповідної зони подібен до заповідника. Тут заборонена будь яка господарська діяльність, та використання природних ресурсів (збір грибів, ягід та ін.). Відвідання заповідної зони без спеціального дозволу заборонено.

  2. Зона регульованої рекреації. Використовується для відпочинку, проведення екскурсій, туризму. Забудівля та проведення масштабних господарських робіт заборонени. Території, що входять в цю зону, мають певну естетичну та природоохоронну цінність.

  3. Зона стаціонарної рекреації. Призначена для розташування пунктів стаціонарної рекреації (баз відпочинку). В цю зону входять території, менш цінні в природоохоронному відношенні.

  4. Господарська зона. Призначена для господарського використання із впровадженням екологічних, менш виснажливих методів. Згідно наказу президента України Л.Д.Кучми № 1047/2004 від 6 вересня 2004 року площа національного природного парку "Гомільшанські ліси" становить 14314,8 га, із них у постійному користуванні парку знаходиться 3377,3 га (Коробівське лісництво). Площа заповідної зони складає 1022,4 га, зони регульованої рекреації - 1380,3 га, стаціонарної рекреації - 1100,5 га та господарської - 10811,6 га.

Схема зонування НПП "Гомільшанські ліси"

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org