Ми у Facebook

Зимовий сон дерев та чагарників


Чародейкою зимою
Околдован, лес стоит -
И под снежной бахромою;
Неподвижною, немою.
Чудной жизнью он блестит.
И стоит он околдован, -
Не мертвец и не живой,-
Сном волшебным очарован.
Весь окутан, весь окован
Легкой цепью пуховой...
Ф. И. Тютчев

Зовсім безжиттєвими нам здаються рослини у зимовому лісі. А між тим і взимку, у найтріскучіші морози, життя не покидає дерева і чагарники цілком. Рослини в цей час лише відпочивають, накопичують сили, щоб з настанням весни скинути зимові кайдани. "Те, що ми називаємо сном природи, - писав С. Покровський, - є лише особлива форма життя, повна глибокого змісту і значення". Така форма життя рослинних організмів називається станом спокою.

У стані глибокого спокою у рослини різко загальмований обмін речовин і припиняється видимий ріст. Однак це не означає, що в рослинному організмі повністю зупинилися всі процеси життєдіяльності. Деякі з них відбуваються і під час зимового спокою. Наприклад, крохмаль перетворюється на цукри і жири, цукру витрачаються в ході дихання. Щоправда, інтенсивність дихання у рослин взимку в 200-400 разів менше, ніж влітку.

Відбуваються в цей час і процеси росту, однак вони ніяк не проявляються зовні. Як у вічнозелених, так і у листопадних рослин в цей час закладаються зачатки листя у вегетативних бруньках і елементи квіток – у бруньках квіткових. Без цього майбутній перехід рослинного організму до активної життєдіяльності навесні був би просто неможливий. Ось чому для великої кількості видів рослин, і насамперед для всіх багаторічних форм, спокій – обов'язкова умова наступного нормального росту в період вегетації.

Здатність занурюватися в стан спокою виробилася у рослин в ході еволюції - це важливе пристосування до періодичного наступу несприятливих зовнішніх умов. У вимушеному спокої лісові дерева і чагарники знаходяться і наприкінці зими - в цей час таке їх стан пояснюється лише несприятливими зовнішніми умовами. Якщо в січні-лютому зрізати в лісі березову гілку, принести її в кімнату і поставити у воду, то листові нирки незабаром рушать в зростання і дадуть пагони.

Тривалість, періоду спокою у різних дерев і чагарників різна. Одні рослини – бузина, жимолость, жостір, бузок, чорна смородина – відрізняються коротким періодом спокою; у них глибокий спокій в природних умовах закінчується вже в жовтні.

Значно довше - до січня - триває період спокою у берези бородавчастої, тополі білої, глоду, А найтриваліший період спокою – у липи серцелистої, клена татарського, сосни звичайної. У дуба, бука та ясена нирки знаходяться в стані, що покоїться аж до кінця квітня.

За В.І. Артамоновим «Растения зимой», 1979

Статтю підготувала Марина Яроцька,

науковий співробітник

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org