Ми у Facebook

«Сірі» екскурсії та національний парк

На перший погляд, немає нічого поганого в тому, що та чи інша природна місцина користується популярністю, туди періодично приїздять численні туристи – на автобусах, авто, велосипедах, пішки.  Мова піде про організацію екскурсій на території НПП «Гомільшанські ліси». Давайте поглянемо, хто виграє від таких прогулянок, а хто, навпаки, змушений рахувати збитки.

 

 Як доводить практика, прибутки рахують організатори туристських груп — туристичні агентства, окремі особи-активісти. Для них це просто бізнес, тобто головна мета «зеленого» відпочинку — заробити кошти. Мало хто згадує ключове правило перебування на природі — не нашкодь, залиш навколишнє середовище чистим і не сплюндрованим. Туристи майже ніколи не отримують інструктажної інформації, як поводитись в лісі, на луках, по берегах водойм, а значить — є великий ризик нанести шкоду зеленому світу.  Не кажучи про те, що існує небезпека для здоров¢я самих туристів, як наслідок їхньої безпечної поведінки. Звідси маємо висновок — про суттєві надходження до бюджету НПП «Гомільшанські ліси» мова взагалі не йде, а от видатків на нівелювання принесеної туристами шкоди виходить чимало.

Одним з найчастіших порушень правил поведінки є засмічування території парку. Пластикові і пивні пляшки, обгортки – все це часто опиняється не в спеціальних урнах, а будь-де. Згодом співробітникам парку доводиться вздовж екостежок збирати сміття, яке залишили після себе несвідомі туристи.

 Ще одне серйозне порушення — не дотримання режиму проходження охоронюваними територіями. Екостежки створені для того, щоб відвідувачі під час прогулянки спостерігали за життям лісу, не заходячи вглиб, і не наносячи середовищу шкоду. Натомість, непоінформовані екскурсанти   дозволяють собі витоптувати рослини, зривати квіти (багато з яких занесені до червонокнижних списків), ламати гілля, пошкоджувати елементи рекреаційного благоустрою – лавки, альтанки, інформаційні знаки тощо, які за власний кошт облаштовуються національним парком, а от збитки компенсувати нікому, бо організатори «сірих» екскурсій відразу намагаються зникнути, коли їх ловлять на «на гарячому».

Зазначимо, що екскурсоводи національного парку завжди проводять бесіду з відвідувачами на предмет дотримання правил поведінки на природоохоронних територіях, тому порушень серед цих екскурсантів значно менше, порівняно з тими, хто таку інформацію не отримав. Важливим моментом проходження стежки разом з професійним екскурсоводом є можливість отримати якісні, грунтовні знання, чого не забезпечить звичайний супроводжуючий туристської групи, який має, в кращому випадку, достатньо поверхневі відомості про національний парк.

Співробітники НПП «Гомільшанські ліси» багато працюють над посиленням співпраці з турагенствами харківського регіону, проте очікуваного результату ще не досягнуто. Ми звертаємось до співгромадян, які бажають відпочити  на території національного парку – не соромтесь, запитуйте організаторів екскурсій, чи є в них дозвіл на здійснення рекреаційної діяльності на землях природоохоронного фонду. Ті  кілька гривень, які ви сплатите парку, будуть спрямовані  на облаштування туристичних і екологічних маршрутів, ремонт столів, лавок, альтанок, встановлення урн для сміття, інформаційних стендів, видавництво пізнавальних буклетів. А ще — ви будете певні, що наступного разу, коли ви приїдете до національного парку, тут буде ще чистіше та затишніше.

 

Маслак Сергій, відділ рекреації, екоосвіти та

пропаганди НПП «Гомільшанські ліси»

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org