Археологічні поселення села Задонецьке

Село Задонецьке розташоване на березі великої ріки Сіверський Донець, в оточенні численних заплавних озер і густих лісів. В давнину тут були багатющі природні багатства для землеробів, скотарів, мисливців, рибалок та ремісників. Недаремно поблизу Задонецького існувало чимало поселень різних часів та культур. Пропонуємо короткий нарис по давнім поселенням, які існували від часів неоліту до періоду Дикого Поля (X-XVI ст.)

Джерел по археології Задонецього небагато, вони відносяться, переважно, до 1950-60-х років. Пізніше будь-яких серйозних експедицій в ці краї не споряджали, тому новіших матеріалів немає. З того, що вдалось віднайти, відомо, що найбільш старі поселення - це дві неолітичні стоянки на південному краю піщаної дюни першої надпойменної тераси лівого берега річки Сіверський Донець, територія 19 на 17 метрів. Відкрито ряд поселень епохи бронзи. Поселення середньої бронзи - на узвишші лівого берега Дінця, в урочищі Зінчіха, площа 300 на 200 метрів. Поруч - друге поселення.

Поселення катакомбної кульутри - на дюнах лівого берега річки Сіверський Донець, в урочищі Рокита, на околиці села, територія 28 на 24 метри. Друге поселення того ж часу - на лісовій терасі лівого берега річки Сіверський Донець, в 50 метрах від берега, на північно-східній околиці села, територія 40 на 28 метрів.

Поселення епохи пізньої бронзи на лівому березі річки Сіверський Донець, в урочищі Клочкова, недалеко від озера Дворец, на південний схід від села, 150 на 20 метрів. Селище Піщане скіфської епохи розташоване на піщаних дюнах лівого берега Дінця, праворуч від дороги в село Лиман. Виявлено Ю.Н.Шкорбатовим в 1951 році. Розвідки Б.А.Шрамко в 1954 - 1955 роках.

Поселення черняхівської культури - на лівому березі Дінця, в шестистах метрах на південний схід від озера Палац, територія 50 на 75 метрів.

Вид с висоти пташиного польоту на місце розташування ранньослов'янського поселення навпроти Задонецького

Ранньослов'янське селище Задонецьке (VII - ІХ століття нашої ери) розташоване на заплавній терасі правого берега річки Сіверський Донець, навпроти села, біля мосту по дорозі в місто Зміїв. Займає піщану височину в заплаві, поблизу сучасного ресторану «Сімуран». Виявлено Б.А.Шрамко в 1953 році, розкопувалось ним у 1955, 1969 - 1970 роках. Виявлений потужний культурний шар – 1,2 метра. Знайдена господарська яма, багато керамічних знахідок (горщики, миски, сковорідки). Виявлені кістки великої рогатої худоби та овець. Тут же була знайдена кераміка салтівського типу. Знайдена у 1952 році на території Задонецького поселення бронзова сережка була аналогічна знахідкам на Пастирському городищі у Черкаській області (існувало у кін. VII – сер. VIII ст.). На думку тогочасних дослідників, які спирались на характер виконання та зовнішнього вигляду кераміки, ранньослов’янське селище Задонецьке було одним з перших поселень слов’ян в басейні Сіверського Дінця і відносилось до пеньківської культури. Дане поселення було знищене печенігами орієнтовно у IX ст.

В 1,2 - 2 кілометрах на північний захід від слов’янського поселення біля Задонецького - окремий курган і група з шести курганних насипів. Біля села в 1953 році знайдена джучидська монета початку ХV століття.

В ролі ілюстрацій взято скріншоти з відео на інтернет-ресурсі YouTube.

Копіювання матеріалів сайту можливе за умови розміщення діючого гіперпосилання на www.gomilsha.org.ua

Зв'язок з адміністрацією сайта поштою nppgomolsha@ukr.net (з поміткою "Сайт")

Ми у соцмережах:

Facebook

Instagram

63436, Харківська область, 

Чугуївський район

с. Коропове, вул. Монастирська, 27

м. Зміїв, вул. Адміністративна, 25

(1 поверх)

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

Підтримати "Гомільшанські ліси"

Замовлення екскурсій:

(050) 585 84 64

Керівництво:

(066) 247 25 65

Відділ охорони НПП:

(050) 061 39 41

© 2010 - 2021 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org